доклади
становища
и
доклади
Дейността на евродепутата като докладчик е ключова част от законодателния процес в Европейския парламент. Докладчикът е отговорен за подготовката на доклад по определено законодателно предложение или друг въпрос, който е отнесен до парламентарната комисия, в която той или тя участва. Тази роля е от съществено значение за формулирането на позицията на Европейския парламент по различни теми. Ролята на докладчика е изключително важна за формирането на законодателството на ЕС и изисква значителни умения за анализ, преговори, комуникация и дипломация. Докладчикът трябва да балансира между различните интереси и виждания в рамките на Европейския парламент, както и между институциите на ЕС, за да гарантира, че предложеното законодателство е ефективно, справедливо и отговаря на нуждите на европейските граждани.
Освен това, докладчикът трябва да има дълбоко познание в областта, която обхваща докладът, и да може да аргументира защо определени изменения или предложения са необходими. Това изисква постоянно обновяване на знанията и ангажираност към последваните разработки и изследвания.
В края на процеса, успехът на доклада често зависи от способността на докладчика да убеди колегите депутати в значимостта и ползите от предложените промени, както и от уменията му да води конструктивен диалог и да намира решения на конфликтни ситуации.
Чрез тази отговорна дейност, докладчиците в Европейския парламент допринасят значително за законодателния процес и играят ключова роля в оформянето на бъдещето на Европейския съюз. Тяхната работа е съществена за развитието на политики, които отразяват общите цели на ЕС за мир, стабилност и благоденствие на всички европейски граждани.
Подготовка на доклади
Докладчикът подготвя писмен доклад, който обобщава и представя становището на комисията по дадено законодателно предложение. Този документ включва анализ на предложението, предложения за изменения на текста и обосновки за тези предложения. Докладът може също така да съдържа препоръки за приемане или отхвърляне на предложението.
Търсене на компромис
Докладчикът работи за постигането на компромис между различните политически групи в парламента и между парламента и другите институции на ЕС, като Европейската комисия и Съвета на ЕС. Той или тя провежда преговори и срещи с цел съгласуване на позиции и формулиране на текст, който може да получи широка подкрепа.
Представяне на доклада
След като докладът е подготвен, докладчикът го представя на комисията за обсъждане. Той или тя участва активно в разискванията, отговаря на въпроси и предлага изменения, с цел усъвършенстване на документа преди гласуването му от комисията.
Защита на позицията на комисията
След като комисията приеме доклада, докладчикът го защитава пред пленарната заседание на Европейския парламент. Той или тя представя аргументите в подкрепа на доклада и участва в разискванията с цел убеждаване на останалите депутати в полза на приетата от комисията позиция.
Следене на процеса
Докладчикът следи процеса на преговори между Европейския парламент и другите институции на ЕС, особено ако предложението влезе в процедура на съвместно вземане на решения. Той или тя може да участва в тристранни диалози (трилози) между Парламента, Комисията и Съвета, за да се постигне окончателно споразумение по текста.
В компетентната парламентарна комисия се назначава докладчик за изготвянето на доклад относно законодателни или бюджетни предложения или по други въпроси. При изготвянето на своя доклад докладчиците могат да се консултират със съответните експерти и заинтересовани лица. Те отговарят също така за изготвянето на компромисни изменения и за преговорите с докладчиците в сянка. Приетите в комисията доклади след това се разглеждат и гласуват на пленарно заседание.
доклади
като докладчик
01
ДОКЛАД относно предложението за решение на Съвета за изменение на Решение № 940/2014/ЕС относно продуктите, за които е допустимо пълно или частично освобождаване от данъка „octroi de mer“
28-02-2019
REGI
02
ДОКЛАД относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕС) № 1303/2013 по отношение на специално разпределените средства за инициативата за младежка заетост
22-02-2019
REGI
03
ДОКЛАД относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета с оглед на продължаването, в контекста на оттеглянето на Обединеното кралство от Европейския съюз, на програмите за териториално сътрудничество PEACE IV (между Ирландия и Обединеното кралство) и „Обединено кралство–Ирландия“ (Ирландия–Северна Ирландия–Шотландия)
23-01-2019
REGI
За всеки доклад политическите групи определят докладчик в сянка в компетентната комисия, който следи напредъка и договаря компромисни текстове с докладчика. За всеки доклад политическите групи могат да определят докладчик в сянка, който да следи напредъка на съответния доклад и да търси компромиси в рамките на комисията от името на групата. Имената на докладчиците в сянка се съобщават на председателя на комисията. Докладчик в сянка е депутат в Европейския парламент, който е назначен от политическа група, различна от тази на официалния докладчик по конкретно законодателно предложение или доклад. Докладчикът в сянка играе ключова роля в процеса на законодателно обсъждане и формулиране на позицията на своята политическа група относно предложението. Той следи развитието на дадената законодателна инициатива, участва в срещи с официалния докладчик и представители на други политически групи, подготвя алтернативни предложения и изменения и координира дейността на своята група във връзка със законодателния акт. Докладчикът в сянка е важен фактор за осигуряване на прозрачност, диалог и представляване на различните гледни точки по време на процеса на законодателно обсъждане в Европейския парламент.
като докладчик в сянка
доклади
01
ДОКЛАД относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕС) № 1303/2013 за адаптиране на равнището на годишното предварително финансиране за периода 2021 – 2023 г.
25-03-2019
REGI
02
ДОКЛАД относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно Европейския фонд за регионално развитие и относно Кохезионния фонд
27-02-2019
REGI
03
ДОКЛАД относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд+, Кохезионния фонд, Европейския фонд за морско дело и рибарство, както и финансови правила за тях и за фонд „Убежище и миграция“, фонд „Вътрешна сигурност“ и инструмента за управление на границите и визите
29-01-2019
REGI
04
ДОКЛАД относно новия европейски Баухаус
19-07-2022
CULT
ITRE
05
ДОКЛАД относно проекта на решение на Съвета за създаване на специфична програма за осъществяване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“
14-04-2021
ITRE
06
ДОКЛАД относно максимално използване на потенциала за енергийна ефективност на сградния фонд на ЕС
13-07-2020
ITRE
като докладчик в сянка
становища
За становищата политическите групи могат да определят докладчик по становище в сянка, който следи напредъка и договаря компромисни текстове с докладчика по становище. За всеки доклад политическите групи могат да определят докладчик в сянка, който да следи напредъка на съответния доклад и да търси компромиси в рамките на комисията от името на групата. Имената на докладчиците в сянка се съобщават на председателя на комисията.
Докладчик в сянка е депутат в Европейския парламент, който е назначен от политическа група, различна от тази на официалния докладчик по конкретно законодателно предложение или доклад. Докладчикът в сянка играе ключова роля в процеса на законодателно обсъждане и формулиране на позицията на своята политическа група относно предложението. Той следи развитието на дадената законодателна инициатива, участва в срещи с официалния докладчик и представители на други политически групи, подготвя алтернативни предложения и изменения и координира дейността на своята група във връзка със законодателния акт. Докладчикът в сянка е важен фактор за осигуряване на прозрачност, диалог и представляване на различните гледни точки по време на процеса на законодателно обсъждане в Европейския парламент.
01
СТАНОВИЩЕ относно предложението за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за определяне на хармонизирани условия за предлагането на пазара на строителни продукти, за изменение на Регламент (ЕС) 2019/1020 и за отмяна на Регламент (ЕС) № 305/2011
15-05-2023
ITRE
02
СТАНОВИЩЕ относно предложението за директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 2010/75/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. относно емисиите от промишлеността (комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването) и на Директива 1999/31/ЕО на Съвета от 26 април 1999 г. относно депонирането на отпадъци
29-03-2023
ITRE
03
СТАНОВИЩЕ относно предложението за директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива (ЕС) 2018/2001 на Европейския парламент и на Съвета, Регламент (ЕС) 2018/1999 на Европейския парламент и на Съвета и Директива 98/70/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на насърчаването на енергията от възобновяеми източници и за отмяна на Директива (ЕС) 2015/652 на Съвета
24-05-2022
DEVE
04
СТАНОВИЩЕ относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Социален фонд за климата
21-04-2022
ITRE
05
СТАНОВИЩЕ относно по-доброто регулиране: обединяване на силите за по-добро законотворчество
21-04-2022
ITRE
06
СТАНОВИЩЕ относно план за действие в областта на интелектуалната собственост в подкрепа на възстановяването и устойчивостта на ЕС
15-07-2021
DEVE
07
СТАНОВИЩЕ относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно механизма за отпускане на заеми в публичния сектор в рамките на Механизма за справедлив преход
02-10-2020
ITRE
08
СТАНОВИЩЕ относно следващата МФР: подготвяне на позицията на Парламента относно МФР за периода след 2020 г.
11-10-2017
REGI
09
СТАНОВИЩЕ относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, и за изменение на Регламент (ЕО) № 2012/2002, регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1305/2013, (ЕС) № 1306/2013, (ЕС) № 1307/2013, (ЕС) № 1308/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014, (ЕС) № 283/2014, (ЕС) № 652/2014 на Европейския парламент и на Съвета и на Решение № 541/2014/ЕС на Европейския парламент и на Съвета
27-04-2017
REGI
10
СТАНОВИЩЕ относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на регламенти (ЕС) № 1316/2013 и (ЕС) 2015/1017 по отношение на удължаването на срока на действие на Европейския фонд за стратегически инвестиции, както и въвеждането на технически подобрения за този фонд и за Европейския консултантски център по инвестиционни въпроси
28-03-2017
REGI
11
СТАНОВИЩЕ относно прилагането на Европейския фонд за стратегически инвестици
13-10-2016
REGI
12
СТАНОВИЩЕ относно Европейския семестър за координация на икономическите политики: изпълнение на приоритетите за 2016 г.
13-09-2016
REGI
13
СТАНОВИЩЕ относно проекта на общ бюджет на Европейския съюз за финансовата 2017 година
08-09-2016
REGI
14
СТАНОВИЩЕ относно подготовката за преразглеждането след изборите на МФР за периода 2014 – 2020 г.: препоръки от страна на Парламента преди предложението на Комисията
13-09-2016
REGI
15
СТАНОВИЩЕ относно освобождаването от отговорност във връзка с изпълнението на общия бюджет на Европейския съюз за финансовата 2014 година, раздел III – Комисия и изпълнителни агенции
17-02-2016
REGI
като докладчик
становища
01
СТАНОВИЩЕ относно европейския семестър за координация на икономическите политики: годишен обзор на растежа за 2019 г.
18-02-2019
REGI
02
СТАНОВИЩЕ относно освобождаването от отговорност във връзка с изпълнението на общия бюджет на Европейския съюз за финансовата 2017 година, раздел III – Комисия и изпълнителни агенции
23-01-2019
REGI
03
СТАНОВИЩЕ относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно Европейския фонд за морско дело и рибарство и за отмяна на Регламент (ЕС) № 508/2014 на Европейския парламент и на Съвета
19-12-2018
REGI
04
СТАНОВИЩЕ относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаването на Програмата за подкрепа на реформите
26-11-2018
REGI
05
СТАНОВИЩЕ относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно защитата на бюджета на Съюза в случаите на широко разпространено незачитане на принципите на правовата държава в държавите членки
23-11-2018
REGI
06
СТАНОВИЩЕ относно освобождаването от отговорност във връзка с изпълнението на общия бюджет на Европейския съюз за финансовата 2016 година: раздел III – Комисия и изпълнителни агенции
21-02-2018
REGI
07
СТАНОВИЩЕ относно Европейския семестър за координация на икономическите политики: Годишен обзор на растежа за 2018 г.
20-02-2018
REGI
08
СТАНОВИЩЕ относно проекта на общ бюджет на Европейския съюз за финансовата 2018 година
08-09-2017
REGI
09
СТАНОВИЩЕ относно освобождаването от отговорност във връзка с изпълнението на общия бюджет на Европейския съюз за финансовата 2015 година, раздел III – Комисия и изпълнителни агенции
25-01-2017
REGI
10
СТАНОВИЩЕ относно Европейския семестър за координация на икономическите политики: Годишен обзор на растежа за 2016 г.
17-02-2016
REGI
11
СТАНОВИЩЕ относно Европейския семестър за координация на икономическите политики: изпълнение на приоритетите за 2015 г.
18-09-2015
REGI
12
СТАНОВИЩЕ относно освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на общия бюджет на Европейския съюз за финансовата 2013 година, раздел III — Комисия и изпълнителни агенции
20-01-2015