top of page
Graphic Shapes

Р ъ к о в о д с т в о

за достъп до финансиране по програми и инструментина Европейския съюз 2021-2027

       Настоящето Ръководство представя широкия спектър от програми за финансиране на Европейския съюз с подкрепата на новия бюджет за периода 2021-2027г. - Многогодишната финансова рамка и инструмента Next Generation EU. 
Ръководството ще ви помогне да намерите подходящото финансиране за вашите проектни идеи. То съдържа и линкове към съответните уебсайтове на програмите, както и допълнителни разяснения за всяка програма. 

 

     Бюджетът на ЕС съчетава ресурси на европейско равнище. Той допълва националните бюджети на държавите членки. Чрез него се финансират не само приоритетите на ЕС, а и големи инфраструктурни и научноизследователски проекти. Подпомага и финансирането на конкретни действия в отговор на предизвикателства, като пандемията от коронавирус, изменението на климата, цифровата трансформация.
Бюджетът на ЕС за периода 2021-2027 г. е в размер на 1,8 трилиона евро и се различава от предишните бюджети, тъй като има нови приоритети.

                         от дългосрочния бюджет и NextGenerationEU ще се изразходват за:

  • научни изследвания и иновации чрез „Хоризонт Европа“;

  • справедливи климатични и цифрови преходи чрез Фонда за справедлив преход и програмата „Цифрова Европа“;

  • подготвеност, възстановяване и устойчивост чрез Механизма за възстановяване и устойчивост, Механизма за гражданска защита на ЕС (rescEU) и здравната програма EU4Health.

Untitled-5-01.png
number-0-01.png
Number_%-01.png
number-3-01.png
number-0-01.png
Number_%-01.png

 от дългосрочния бюджет и NextGenerationEU ще бъдат изразходвани за борба с изменението на климата

number_2-01.png
number-0-01.png
Number_%-01.png

от средствата по Механизма за възстановяване и устойчивост ще бъдат инвестирани в цифровата трансформация на ЕС. Тези средства ще способстват за повече инвестиции в суперкомпютри, изкуствен интелект, киберсигурност, задълбочени цифрови умения и по-широко използване на цифровите технологии в икономиката и обществото.

       През 2026 г. и 2027г. 10 % от годишните разходи в рамките на дългосрочния бюджет ще бъдат насочени към съхранението на биологичното разнообразие. Възстановяването на горите, почвите и влажните зони и създаването на зелени пространства в градовете ще допринесе за смекчаване на последиците от изменението на климата.

ЕС се стреми да увеличи инвестициите в области като научните изследвания и иновациите, цифровата трансформация, стратегическата инфраструктура и единния пазар, тъй като те ще бъдат от ключово значение за отключването на бъдещия растеж. Инвестициите ще спомогнат за справяне с общите предизвикателства като декарбонизацията и демографските промени и ще повишат конкурентоспособността на предприятията, включително малките и средните предприятия.

 

    Настоящето ръководство дава насоки преди всичко за програмите на Европейската комисия, които са на директно, централизирано управление. Значителна подкрепа се осигурява за бизнеса, включително стартъпи, малки и средни предприятия (МСП), организациите с нестопанска цел на гражданското общество, младите хора, научните изследователи, публичните органи и много други. 
 

     Ръководството предоставя базова, основна информация към коя програма да се насочите за финансиране на своя проект и как да кандидатствате успешно по нея. 

Основни стъпки при търсене на финансиране на проекти

Стъпка 1: Идентифицирайте подходящите програми и финансови инструменти

Необходимо е да потърсите отговор на три въпроса:

Кой може да кандидатства? 

Теми, дейности за финансиране по програмата: Кои дейности могат да получат финансиране?

Тип на финансирането: Какъв е вида финансиране?

Стъпка 2: Запознайте се със специфичните за поканата за кандидатстване документи

Изтеглете информационния пакет, включващ „ръководство“ с препоръки относно подготовката и подаването на предложенията. Може да използвате и специалния интерфейс за получаване на допълнителна информация (напр. функционална пощенска кутия, онлайн страница и т.н.).

Стъпка 3: Намерете партньори, когато е необходимо

Някои програми подкрепят трансгранични или трансевропейски проекти. За тази цел се нуждаете от партньори, установени в други държави, за да сформирате консорциум.  Много уебсайтове на програми или страници, на които е обявена конкретната покана, съдържат и раздел, в който потенциалните партньори могат да публикуват своята оферта или заявка.

Стъпка 4: Представете предложението в рамките на срока за кандидатстване

С подробна информация за представянето на предложения, подписване на споразумения, намиране на партньори можете да се запознаете с онлайн ръководството EU Funding & Tenders Online Manual за програмите на директно и индиректно финансиране 2021-2027г. om_en.pdf (europa.eu)

Търсене на партньори

Голяма част от финансираните от ЕС проекти включват сътрудничество между организации от различни страни от ЕС или асоциирани държави. Съществуват редица услуги за търсене, чрез които можете да намерите подходящи партньори.

Кой може да бъде партньор?

Всяка компания, организация или неправителствена организация може да бъде партньор, независимо от това къде се намира нейното седалище, при условие че е финансово жизнеспособна и квалифицирана да изпълнява задачите, посочени в предложението за проекта.

Трябва обаче да бъде представено доказателство за нейната оперативна и финансова способност да изпълнява задачи по проекта в рамките на предложението.

Търсене на партньори

Всеки кандидат е свободен сам да търси партньори, но съществуват и различни услуги за търсене на партньори, които могат да ви помогнат да намерите организации, желаещи да участват в предложения за проекти, или да публикувате свои собствени предложения за сътрудничество.

Порталът за възможности за финансиране и обществени поръчки съдържа информация за програмите, изпълнявани при пряко управление. Инструментът за търсене на партньори ще ви помогне да намерите партньори за вашия проект сред многото участници в предишни проекти на ЕС. Можете да избирате организации въз основа на техния профил или предишното им участие.

Можете да намерите информация и услуги за търсене на партньори в редица области, включително:

Enterprise Europe Network (europa.eu) — помага за установяване на връзки с международни партньори

Партньори в областта на образованието — търсене на партньори за финансиране от ЕС в областта на образованието

Основни стъпки

Видове финансиране

       Съществуват различни видове финансиране: безвъзмездни средства, финансови инструменти (заеми, гаранции и капиталови инструменти), субсидии, доверителни фондове, награди и обществени поръчки. Правилата за изпълнение за всички видове финансиране се уреждат от Финансовия регламент

Безвъзмездни средства

Безвъзмездните средства представляват пряка финансова подкрепа от бюджета на Европейския съюз, предоставяна на бенефициенти. Безвъзмездните средства се основават на действително направените от бенефициентите разходи за извършване на съответните дейности. Резултатите от дейностите остават собственост на бенефициентите.

Финансови инструменти

Финансовите инструменти представляват мерки за финансова подкрепа, която се предоставя като допълнителна подкрепа от бюджета, за да се реализират конкретни цели на политиките на Европейския съюз. Те могат да бъдат под формата на капиталови или квазикапиталови инвестиции, заеми или гаранции или други инструменти за поделяне на риска, като по целесъобразност могат да бъдат комбинирани с безвъзмездни средства. Чрез финансовите инструменти могат да бъдат постигнати:

финансов ефект — умножаване на оскъдните бюджетни ресурси чрез привличане на частни и публични средства в подкрепа на целите на политиката на ЕС

политически ефект — стимулиране на субектите, на които е възложено изпълнението на дейности, и финансовите посредници да преследват целите на политиката на ЕС чрез съгласуване на интересите

институционален ефект — използване на експертния опит на участниците във веригата на изпълнение

Освен това тези инструменти, използвани в партньорство с публични и частни институции, помагат за преодоляване на пазарни дефекти при предоставянето на външно финансиране (например на малки и средни предприятия (МСП).

Доверителни фондове

Доверителен фонд е механизъм за обединено финансиране, при който няколко донори съвместно финансират дадено действие въз основа на договорени от тях цели и формати за отчитане. Всеки доверителен фонд на ЕС има свой ръководен орган, който взема решения относно използването на обединените ресурси. Даден доверителен фонд на ЕС действа колективно от името на Съюза и всички участващи във финансирането на фонда субекти.

Вижте повече информация за съществуващите доверителни фондове на ЕС и разпределението на средствата.

Награди

Наградите представляват финансови средства, предоставени като възнаграждение в рамките на конкурс. Чрез награди институциите на ЕС:

отличават забележителни постижения и работа

насърчават инвестиции – стимулиращите награди имат за цел насочване на инвестиции към определени области и се използват главно в рамките на програма „Хоризонт Европа"

Субсидии

Субсидиите са голяма част от финансирането, предоставяно от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), който предлага например преки парични плащания на земеделските стопани, за да увеличат доходите си. Субсидиите също така имат за цел намаляване на икономическите и социалните различия в най-бедните региони на ЕС

Обществени поръчки

Обществените поръчки представляват възлагане от даден орган (институция на ЕС или местна администрация в държава членка) на извършването на услуги, доставки или строителни работи срещу заплащане. Има ясна разлика между обществени поръчки и безвъзмездни средства:

при обществените поръчки възлагащият орган получава срещу заплащане продукти или услуги, от които се нуждае

при безвъзмездните средства органът предоставя финансови средства за проект, осъществяван от външна организация, или директно на организацията, защото нейните дейности допринасят за целите на политиката на ЕС

Ако търсите възможности за участие в обществени поръчки, вижте обявленията за обществени поръчки

Видове финансиране

„ХОРИЗОНТ ЕВРОПА“ -
Рамкова програма на ЕС за научни изследвания и иновации

         Програма „Хоризонт Европа“ разполага с бюджет от 95,5 милиарда евро за периода 2021-2027 г. Бюджетът е разделен между 4 стълба и 15 компонента, с цел подкрепа на високи постижения в научната област, глобални предизвикателства и конкурентоспособност на промишлеността, иновативна Европа, разширяване на участието и укрепване на Европейското научноизследователско пространство.

        „Хоризонт Европа“ се допълва от програмата на Евратом за научни изследвания и обучение за периода 2021-2025 г. Програмата на Евратом е насочена към научноизследователски дейности и  дейности по обучение в  ядрената област, при които се обръща особено внимание на постоянното подобряване на ядрената сигурност, безопасност и радиационна защита, като също така се допълва постигането на целите на „Хоризонт Европа“. Програмата на Евратом разполага с бюджет от 1,4 милиарда евро за периода 2021— 2025 г., с който общият наличен бюджет за двете програми възлиза на 96,9 милиарда евро.

Как ще бъде инвестиран бюджетът?

       Бюджетът ще се използва за подкрепа на научните изследвания и иновациите в Европейския съюз и асоциираните държави, като се изплаща директно на изследователи, новатори и научноизследователски институции в държавите членки и асоциираните държави. Финансирането ще се осъществява предимно чрез безвъзмездни средства. Подборът на проекти ще се извършва главно чрез открити покани за представяне на предложения, подбрани според високите постижения, въздействието, качеството и ефикасността на изпълнението.

       Няма фиксирано разпределение по държави или региони. Безвъзмездните средства по стълбове 1 и 3 ще бъдат предимно за единични бенефициенти (схеми с един бенефициент), докато безвъзмездните средства по стълб 2 ще бъдат основно за транснационални консорциуми.

        Програмата ще подкрепя също така инвестиции в европейски партньорства (до 50 % от бюджета на стълб 2), които представляват сътрудничество с държави членки или промишлеността в подкрепа на конкретни научноизследователски програми, и мисии (до 10 % от бюджета на стълб 2 за първите 3 години).

        Програмата е отворена към света и се насърчава участието на правни субекти, установени в трети държави, и международни организации въз основа на взаимните ползи и интересите на Съюза. Наред с това протича официалното асоцииране на редица държави към програмата. Финансовият принос на тези асоциирани държави в програмата ще бъде в съответствие с равнището им на участие в нея. Тези вноски увеличават бюджета на програмата, което дава възможност за по-големи инвестиции в научни изследвания и иновации.

Хоризонт Европа

Структура на „Хоризонт Европа"

Програмата е структурирана в 3 стълба:

Стълб I „Високи постижения в научната област“

Стълб II „Глобални предизвикателства и конкурентоспособност на европейската промишленост“ със следните 6 клъстера:

клъстер 1 „Здравеопазване“

клъстер 2 „Култура, творчество и приобщаващо общество“

клъстер 3 „Гражданска сигурност за обществото“

клъстер 4 „Цифрова сфера, промишленост и космическо пространство“

клъстер 5 „Климат, енергия и мобилност“

клъстер 6 „Храни, биоикономика, природни ресурси, селско стопанство и околна среда“

Стълб III „Иновативна Европа“

Какво финансират шестте клъстера по стълб II?

Здравеопазване

Култура, творчество и приобщаващо общество:

„Демокрация и управление“, включително популизъм, журналистически стандарти, културна идентичност, социални медии, правосъдни системи

„Културно наследство"

„Социални и икономически трансформации“, включително образование, обучение, устойчивост, данъчно облагане, социална сигурност, жилища на достъпни цени

Гражданска сигурност за обществото:

„Устойчиви на бедствия общества“, включително инструменти за екипите за първа помощ и инструменти за предотвратяване, управление и намаляване на риска от бедствия

„Защита и сигурност“, включително инструменти за службите за спешна помощ, анализ на трансграничната престъпност, радикализацията и измамите

„Киберсигурност“

Цифрови технологии, промишленост и космическо пространство, което обхваща:

„Технологии за производство“, като например биотехнологично производство, адитивно производство, интелигентна роботика, изкуствен интелект, сензорни технологии, авангардни батерии и водород

„Ключови цифрови технологии“, като например наноелектроника и фотоника

„Нововъзникващи базови технологии“, което означава неопределени бъдещи технологии

„Авангардни материали“, като например нови полимери и сплави

„Изкуствен интелект и роботика“

„Интернет от следващо поколение“, което означава бъдещи интернет инфраструктури като 5G и услугите, които те могат да поддържат

„Усъвършенствани изчислителни технологии и големи информационни масиви“, включително високопроизводителни изчислителни технологии (ВИТ)

„Кръгова промишленост“, която най-общо обхваща рециклирането

„Нисковъглеродна и чиста промишленост“, включително технологични технологии, технологии за преобразуване, електрификация и неконвенционални енергийни източници в промишлените предприятия

„Космическо пространство, включително наблюдение на Земята"

Климат, енергетика и мобилност:

„Наука и решения в областта на климата“

„Енергийни доставки“

„Енергийни системи и мрежи“

„Сгради и промишлени съоръжения в енергийния преход“

„Общности и градове“, включително декарбонизация, градоустройство и качество на живот за гражданите

„Конкурентоспособност в транспорта“, включително проектиране на превозни средства, бордови системи, нови материали, строителни методи

„Чисти, безопасни и достъпни транспорт и мобилност“, включително електрификация на всички видове транспорт, акумулатори, горивни клетки и хибридни горивни технологии, устойчиви горива и анализ на моделите на мобилност

„Интелигентна мобилност“, включително цифрово управление на движението, контрол на въздушното движение, автоматизация на железопътния транспорт и интелигентно корабоплаване

„Съхраняване на енергия“, включително течни и газообразни възобновяеми горива, батерии и водород

Храни, биоикономика, природни ресурси и околна среда:

„Наблюдение на околната среда“

„Биологично разнообразие и природни ресурси“, включително сухоземни, сладководни и морски екосистеми

„Селско стопанство, горско стопанство и селски райони“

„Моретата, океаните и вътрешните води“, включително опазването на околната среда, синята икономика

„Хранителни системи“, включително здравословно хранене, персонализирано хранене, поведение на потребителите, устойчивост на околната среда

„Системи за иновации на биологична основа в биоикономиката на ЕС“, включително устойчиви източници на биомаса и материали на биологична основа

„Кръгови системи“, включително градове и използване на водните ресурси

Хоризонт

Мисии и партньорства 
в рамките на Стълб II

Адаптиране към изменението на климата, включително обществено преобразуване: Подкрепа за най-малко 150 европейски региона и общности да станат устойчиви на изменението на климата до 2030 г.

Мисията ще подкрепя европейските региони да бъдат подготвени за неизбежните промени и екстремни събития и ще споделя опит и решения за предотвратяване на загубата на човешки живот и поминък.

Възстановяване на океаните и водите до 2030 г.

Мисията ще защитава водните екосистеми и биологичното разнообразие чрез защита на 30 % от морската територия на ЕС, както и чрез възстановяване на морските екосистеми и 25 000 км свободно течащи реки, предотвратяване и премахване на замърсяването чрез намаляване на пластмасовите отпадъци в морето, загуба на хранителни вещества и използване на химически пестициди с 50 % и превръщане на синята икономика в неутрална по отношение на климата и кръгова икономика с нулеви нетни емисии от морския транспорт.

Пакт за почвите за Европа: 100 живи лаборатории и фарове, които да застанат начело на прехода към здрави почви до 2030 г.

Мисията ще създаде ефективни партньорства между секторите и териториите за опазване и възстановяване на почвите. Той ще допринесе за постигането на целите на Зеления пакт, свързани с устойчивото селско стопанство, устойчивостта спрямо изменението на климата, биологичното разнообразие и нулевото замърсяване.

Рак: Подобряване на живота на над 3 милиона души до 2030 г. чрез профилактика, лечение и за хората, засегнати от рак, включително техните семейства, да живеят по-дълго и по-добре.

Мисията ще подкрепя държавите членки, регионите и общностите в областта на контрола на раковите заболявания, още повече с оглед на разрушителния ефект на пандемията от COVID-19. Тя ще подобри разбирането на рака, ще подобри профилактиката, ще оптимизира диагностиката и лечението, ще подобри качеството на живот на пациентите и техните семейства и ще гарантира равен достъп до грижи в цяла Европа.

100 неутрални по отношение на климата и интелигентни градове до 2030г.

Чрез договори за градове в областта на климата, които включват активно гражданите, ще бъдат подкрепени най-малко 100 града в стремежа им да станат неутрални по отношение на климата до 2030 г. Те ще играят водеща роля в иновациите в областта на климата и цифровите технологии и ще покажат решения, които ще дадат възможност на всички други градове да последват този пример до 2050 г.

Бюджет на мисиите

Очаква се мисиите да се финансират от различни програми и инструменти, включително на национално и регионално равнище. По отношение на „Хоризонт Европа“ се предвижда, че през първите 3 години на програмата най-много 10 % от годишния бюджет на стълб II („Глобални предизвикателства и конкурентоспособност на европейската промишленост“) се програмират чрез конкретни покани за изпълнение на мисиите.

„Хоризонт Европа“ ще предостави 1,9 милиарда евро за периода 2021—2023 г., за да започне изпълнението на петте мисии. 378 милиона евро ще бъдат насочени срещу борба с раковите заболявания, 368 милиона евро ще подпомогнат регионите за адаптирането им към климатичните промени. За възстановяване на моретата и океаните, ефективното управление на водите се насочват 500 милиона евро. Действията за подкрепа на „интелигентните градове“ и добро състояние на почвите ще бъдат подпомогнати съответно с 359 милиона евро и 320 милиона евро.

Партньорствата ще осигуряват сътрудничество между публични и частни участници, но ще търсим и повече въздействие, как да комбинираме ресурс за по-бързи и ефективни резултати. Новите партньорства ще бъдат 49 спрямо 120 в „Хоризонт 2020“. Всяко едно от тях цели подобряване на готовността и реакцията на Европейския съюз в ключови области.

Партньорите могат да са от средите на промишлеността, университетите, научноизследователските организации, органите за обществени услуга на местно, регионално, национално или международно равнище или организации на гражданското общество, включително фондации и НПО.

Как да участвате?

Участието в партньорства е възможно чрез:

Присъединяване като партньор  

Кандидатстване за открити покани за представяне на предложения, отправени в контекста на партньорствата Участие в консултации и консултативни дейности на партньорствата

Повече информация може да намерите тук

Мисии за научни изследвания и иновации

Пет мисии по програмата имат за цел да допринесат с решения на някои от най-големите обществени предизвикателства. Това са мисиите за постигане на 100 неутрални по отношение на климата градове до 2030 г., добро състояние на почвите и храните, добро състояние на океаните, моретата и крайбрежните и вътрешните води, адаптиране към изменението на климата, 3 милиона спасени животи от ракови заболявания.

Стълб I:Високи постижения в науката

Европейски научноизследователски съвет

Действия „Мария Скодовска Кюри“

Изследователски инфраструктури

Стълб II:Глобални предизвикателства и конкурентоспособност на европейската промишленост

Клъстер 1:Здравеопазване

Клъстер 2:Култура, творчество и приобщаващо общество

Клъстер 3:Гражданска сигурност за обществото

Клъстер 4:Цифрови технологии, промишленост и космическо пространство

Клъстер 5:Климат, енергетика и мобилност

Клъстер 6:Храни, биоикономика, природни ресурси, селско стопанство и околна среда

Съвместен съвет за научни изследвания

Стълб III:Иновативна Европа

Европейски съвет по иновациите

Европейски иновационни екосистеми

Европейски институт за иновации и технологии

Укрепване на европейската

Научноизследователско пространство

Разширяване на участието и разпространение на високите научни постижения

Реформиране и укрепване на Европейска система за научни изследвания и иновации

Подкрепа за академични изследвания

24,9 млрд. евро

Предоставя безвъзмездни средства за научни изследвания на обещаващи и водещи академични изследователи

16,1 млрд. евро

Академични стипендии

6,4 млрд. евро

Материални ресурси за академичната общност

2,4 млрд. евро

Целево финансиране на научните изследвания и иновациите за постигане на целите на политиката на ЕС

53,8 млрд. евро

Финансиране за свързани със здравето теми

8 млрд. евро

Финансиране на културното наследство, творческите индустрии и социалното приобщаване

Финансиране по теми, свързани със сигурността, включително киберсигурността

2,3 млрд. евро

1,9 млрд. евро

Финансиране за ключови технологии, производство, космическо пространство и други

15,5 млрд. евро

Финансиране на теми, свързани с изменението на климата, чистата енергия и чистата и автономна мобилност

15,2 млрд. евро

Финансиране за по-добро управление на природата (без да се включва изменението на климата)

9 млрд. евро

Финансиране на вътрешния­изследователски център на Комисията

2 млрд. евро

Подкрепа за иновационни проекти с търговски потенциал

13,4 млрд. евро

Предоставя безвъзмездни средства, заеми и собствен капитал на стартиращи предприятия и отделни университетски предприятия

9,7 млрд. евро

Подкрепя диалога между заинтересованите страни

0,5 млрд. евро

Насърчава сътрудничеството между академичните среди и промишлеността чрез партньорства и програми за обучение

3,2 млрд. евро

Има за цел да подобри резултатите в областта на научните изследвания и иновациите в Европа

3,3 млрд. евро

Подкрепя мерки, които да помогнат на регионите с по-слаби резултати в областта на иновациите да наваксат изоставането си

3 млрд. евро

Подкрепя оценката на политиките и насърчава промяната в европейските научни изследвания

0,3 млрд. евро

Работна програма 2021-2022г.

Основната работна програма за „Хоризонт Европа“ за периода 2021—2022 г. е на стойност 14,7 млрд. евро. (Reference Documents (europa.eu)

 

Над 40 % от средствата — общо около 5,8 млрд. евро — ще бъдат инвестирани в научни изследвания и иновации в подкрепа на Европейския зелен пакт и ангажимента на Съюза до 2050 г. ЕС да се превърне в първия континент, който е неутрален по отношение на климата. Дейностите по тези проекти ще бъдат насочени към ускоряване на устойчивия и справедлив преход към чиста енергия и мобилност, приспособяване на продоволствените системи, развитие на кръговата икономика и биоикономиката, запазване и увеличаване на естествените въглеродни поглътители в екосистемите и адаптиране към измененията на климата.

Програмата ще подпомага и цифровата трансформация. Тя ще допринесе за максималното оползотворяване на потенциала на цифровите инструменти и на основаващите се на големи масиви от данни научни изследвания и иновации в областите на здравеопазването, медиите, културното наследство, творческата икономика, мобилността и производството на храни, като подкрепя модернизацията на промишлените модели и укрепва водещите позиции на Европа в промишлеността. През 2021—2022 г. разработването на ключови цифрови технологии ще бъде подпомогнато с 4 млрд. евро. Работната програма ще насочи инвестиции в размер на общо около 1,9 млрд. евро и към подпомагане на възстановяването на икономическите и социалните щети, причинени от пандемията от коронавирус.

Полезни връзки и контакти по програмата

Програмното ръководство по „Хоризонт Европа“ може да се разгледа и изтегли тук. В  документа са представени структурата, основните аспекти и новостите в „Хоризонт Европа“.

Ръководство по подготовка на грантово споразумение може да изтеглите тук.

Всички покани за представяне на предложения се обявяват на създадения от ЕК портал за финансиране и обществени поръчки.

Информационни документи за програмата „Хоризонт Европа“

Програмата „Хоризонт Европа“

Стратегически план (2021—2024 г.) за програмата „Хоризонт Европа“

Портал за финансиране и обществени поръчки

Национални центрове за контакт (НЦК) в България:

http://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/support/national_contact_points.html#c,contact=country/sbg/Bulgaria/1/1/0&function_details..function_abbr/sbg//1/1/0&+country/desc

Координатор на НЦК: Юмер Коджаюмер

Министерство на образованието и науката, София,  Tel: +359 29217546

Европейски научноизследователски съвет (ЕНС)

ЕНС насърчава пробивни, революционни научни изследвания чрез конкурентно финансиране във всички области въз основа на високи научни постижения. Както млади, така и утвърдени учени могат да участват в тази научноизследователска програма. Изследователите могат да кандидатстват за пет различни схеми за финансиране:

Начални субсидии от ЕНС; (ERC Starting grant)

Безвъзмездни средства за консолидатор от ЕНС

Безвъзмездни средства от ЕНС за утвърдени изследователи; (ERC Advanced grant)

Безвъзмездни средства от ЕНС за доказване на концепцията

Безвъзмездни средства от ЕНС за синергии

Безвъзмездни средства от ЕНС за утвърдени учени

Схемата на  ЕНС за отпускане на безвъзмездни средства за утвърдени учени е насочена към подпомагане на изследователи от всички националности, които вече имат значителни постижения в областта на научните изследвания през последните десет години. Изследователите, получили тази безвъзмездна помощ, са потенциалните носители на Нобелова награда на бъдещето. С безвъзмездните средства се подкрепят утвърдени водещи главни изследователи, които търсят финансиране с цел осъществяване на революционен, високорисков и високо печеливш проект. Предоставят се авансово безвъмездни средства до 2,5 млн. EUR за максимален период от пет години.

Безвъзмездни средства за стартиране на дейност

Насочени са към подпомагане на изследователи от която и да е националност с опит от две до седем години след завършване на докторската си степен. Безвъзмездните средства помагат за установяване на тяхната независимост в областта на научните изследвания. Първоначалните безвъзмездни средства могат да бъдат до 1,5 млн. EUR за максимален период от пет години.

Безвъзмездни средства за консолидатор

Безвъзмездните средства са предназначени за подпомагане на изследователи от всяка националност със седем до дванадесет години опит след завършване на докторската им степен. Схемата подпомага изследователите да създадат изследователски екип. Те трябва да са постигнали отлични научни постижения, доказващи способността им да ръководят научноизследователски екип. Безвъзмездните средства са до 2 млн. EUR за максимален период от пет години.

Безвъзмездни средства за доказване на концепцията (ERC Proof of Concept (PoC)

Схемата за доказване на концепцията е предназначена за изследователи, които вече са получили безвъзмездни средства от ЕНС за своя проект за авангардни научни изследвания. Изследователи, които са получили безвъзмездни средства от ЕНС (Starting, Consolidator, Advanced or Synergy), които са в процес на изпълнение или са приключили през последните дванадесет месеца преди 1 януари 2020 г., могат да кандидатстват за безвъзмездни средства за доказване на концепция. Безвъзмездните средства са до 150 000 EUR за период от осемнадесет месеца.

Безвъзмездни средства за синергия

Насочени са към групи от двама до четирима главни изследователи, които работят заедно и съчетават различни умения и ресурси за справяне с амбициозни проблеми в областта на научните изследвания. Изследователите трябва да имат вече научни постижения или десетгодишен опит. По този начин се осигуряват до 10 милиона евро за максимален период от шест години.

На 14 юли ЕК прие работната програма на Европейския съвет за научни изследвания (ERC) за 2022 г. Тя включва над 2,4 милиарда евро за финансиране на безвъзмездни средства за около 1100 учени в ЕС и асоциираните държави. Това е най-големият досега годишен бюджет за безвъзмездни средства от ERC и втората работна програма на ERC в рамките на Хоризонт Европа.

Финансирането ще бъде предоставено в поредица от конкурси за безвъзмездни средства, реферирани от групи от международно известни изследователи. ERC възнамерява да подкрепи проекти, които разширяват границите на човешкото знание. Изследователи от всякаква националност и всяка научна област имат право, стига да работят в Европа или са готови да се преместят от други части на света.

Повече информация може да намерите като проследите тази препратка.

Уебсайт на ЕНС: Funding | ERC: European Research Council (europa.eu)

Европейски съвет по иновации (ЕСИ)

ЕСИ подпомага стартиращите предприятия, МСПя и иновативните изследователи да реализират идеите си на пазара. Европейският съвет по иновациите е нов компонент по програма „Хоризонт Европа“ със собствено управление чрез независим борд на новаторите, проактивен подход за подпомагане на новаторите чрез ръководители на програмата и капиталови инвестиции от Фонда на ЕСИ.

Ще се прилага нова, система за кандидатстване, чрез която стартъпите и МСП могат да кандидатстват за финансиране по всяко време по опростена процедура. Освен това, екип от ръководители на програми на ЕСИ ще отговаря за разработването на визии за революционните технологични иновации. Такива са, например, клетъчна и генна терапия, „зелен“ водород или инструменти за лекуване на мозъчно заболяване. Те ще работят в тясно сътрудничество с Европейския научноизследователски съвет (ЕНС) и с Европейския институт за иновации и технологии (EIT).

предназначена за стартъпи и МСП, и има за цел разработване на иновации, имащи потенциал за създаване на нови пазари

насочена към мултидисциплинарни изследователски екипи за научни изследвания с потенциал за технологични пробиви

предназначена за реализиране на резултатите от научните изследвания в иновативни продукти

Всички проекти на ЕСИ ще имат достъп до услуги за ускоряване на бизнеса, които са осигурени от ментори и експерти, и до възможности за партньорство с предприятия и инвеститори. Това е и единствената програма на ЕК, която може да инвестира пряко в дружества. Предлага се смесено финансиране, което  съчетава частен капитал между половин милион и 15 милиона евро чрез Фонда на ЕСИ и безвъзмездни средства в размер до 2,5 милиона евро.

Това са конкурси за отличаване на европейски столици за иновации, жени новатори, създатели на социални иновации и възложители на обществени поръчки

Инициатива, която предоставя на жени предприемачи напътствия, наставничество и финансиране. Освен това схемата е отворена за жени новатори и изследователи, които вече са получили финансиране от ЕСИ

Европейски институт за иновации и технологии (EIT)

EIT интегрира висше образование, научни изследвания и иновации чрез „Общностите за знания и иновации“ (ОЗИ) с цел създаване на нови подходи към иновациите, активиране на устойчив растеж и конкурентоспособност, и насърчаване на предприемачеството. Тези иновативни партньорства трябва да имат дългосрочна визия от поне седем години и да се управляват с бизнес логика, следваща подход, ориентиран към резултатите, с ясни цели и фокус за постигане на икономическо и социално въздействие с оглед превръщането им в глобални играчи.

За допълнителна информация: тук.

EIT се отличава и със силно регионално измерение, базирано на Регионалната иновационна схема. Всички региони в Европа ще могат да участват в техните проекти, за да развият иновационни екосистеми и се осигурят ресурси за всички таланти. Предвижда се и нова общност за знания и иновации, посветена на културата и творчеството.

Общностите за знания и иновации (ОЗИ):

разработват новаторски продукти и услуги

създават нови дружества

обучават ново поколение предприемачи

Като работят в тясно сътрудничество в рамките на тези партньорства, водещите дружества, университети и изследователски центрове създават ефективни и новаторски решения

„Разширяване на участието и укрепване на европейското научноизследователско пространство“

Четвъртият компонент на програма „Хоризонт Европа“ „Разширяване на участието и укрепване на европейското научноизследователско пространство“ на програма „Хоризонт Европа“ ще гарантира разпространението на високи научни постижения във всички европейски региони.

Чрез стратегия за разширяване ще се допринесе за намаляване на разделението между държавите членки по отношение на научните изследвания и иновациите. Средствата са тройно увеличени - 3 милиарда евро спрямо „Хоризонт 2020“ (900 млн. евро).

С дейностите по разширяване в рамките на „Хоризонт Европа“ ще бъдат подпомагани тези държави от ЕС, които продължават да изостават в областта на научните изследвания и иновациите, като целта е да се подобрят резултатите от техните системи за научни изследвания и иновации.

Усъвършенстване на съществуващите инструменти за разширяване:

Формиране на екипи - Основен бенефициент + 1 или 2-ма с добри постижения партньори за разработване на модели за насърчаване на високи постижения, нови инвестиции и реформи

Изграждане на връзки - Основен бенефициент и мрежа от партньорски организации за развитие на високи постижения в избрана област, повишаване на видимостта и повишаване на квалификацията на персонала

Катедри на  Европейското научноизследователско пространство (ЕНИП) - Една организация домакин на избраната катедра на ЕНИП с партньорска организация по избор за оказване на помощ на утвърдени учени, така че да стигнат до научни постижения

COST - Трансгранична научна мрежа Оказване на помощ на утвърдени изследователи и новатори, за да получат достъп до европейските и международните мрежи

Нови спомагателни действия:

укрепване на системата на националните звена за контакт

предварителни проверки на предложенията

възможност за участници от държавите, които разширяват участието си, да се присъединят към вече съществуващи консорциуми

услуги за намиране на партньори

насърчаване на високите постижения в университетите и ориентираните към местните условия екосистеми за иновации

безвъзмездни средства във връзка с „движението на мозъци“

За повече информация:

Spreading Excellence and Widening Participation | Horizon 2020 (europa.eu)

https://ec.europa.eu/info/research-and-innovation/funding/funding-opportunities/funding-programmes-and-open-calls/horizon-europe/widening-participation-and-spreading-excellence_en

Програма Мария Склодовска Кюри (Marie Skłodowska-Curie Actions)

Програмата „Мария Склодовска-Кюри“ има за цел да предостави на изследователите необходимите умения и международен опит за успешна кариера както в публичния, така и в частния сектор. Програмата отговаря на предизвикателствата, пред които понякога са изправени изследователите, като им предлага привлекателни условия на труд и възможност за преминаване от академична и друга среда. Поканите за представяне на предложения по програма „Мария Склодовска-Кюри“ са отворени за всички области на научните изследвания и иновациите – от фундаменталните научни изследвания до навлизането на пазара и иновационните услуги. Областите на научните изследвания и иновациите се избират свободно от заявителите изцяло „отдолу нагоре".

Има четири вида действия, всяко със свои собствени цели и елементи, но всички те имат една и съща цел да помогнат на изследователите в най-висока степен в тяхната област на интерес:

Мрежи от докторанти

Да прилагат докторски програми, които обучават ново поколение творчески, предприемачески и иновативни изследователи в начален етап на кариерата си

Стипендия за докторска степен

Подпомагане на кариерното развитие на след докторска степен и насърчаване на върховите постижения в областта на научните изследвания

Обмен на персонал

Разработване на съвместни проекти между различни организации от академичните и неакадемичните сектори (по-специално МСП) със седалище в Европа и извън нея

COFUND

Насърчаване на устойчиво обучение и международна, междудисциплинарна и междусекторна мобилност за следващото поколение творчески, предприемачески и иновативни изследователи в начален етап на кариерата

Най-важната промяна през периода 2021-2027г. е засиленият акцент върху промишлеността. Европейската комисия има за цел да стимулира взаимодействието между академичните среди и промишлеността. В резултат на това в рамките на докторските мрежи максималният брой стипендианти за докторанти в областта на промишлеността (DN-ID) и съвместни докторанти (DN-JD) е определен на 15. От друга страна, максималният брой на стипендиантите за DN (по-рано ETN) е намалял до 10. Това означава, че по-специално в рамките на DN-ID има повече възможности за обучение на кандидатите за докторска степен, които желаят да развият уменията си, и да се включат извън академичните среди в промишлеността и бизнеса.

Освен това фиксираните надбавки са индексирани, както и корекционните коефициенти по държави. Голяма разлика в сравнение с предишната работна група е, че понастоящем COFUND покрива само (част от) финансирането за надбавката за издръжка на стипендиантите, тъй като финансирането на разходите за управление вече не е включено. Фиксираната сума на надбавките за издръжка обаче се е увеличила с около 45 %.

За повече информация: тук.

Стъпка по стъпка как да кандидатствате: How to apply | Marie Skłodowska-Curie Actions (europa.eu)

Програма "Цифрова Европа"

Новата програма на ЕС „Цифрова Европа“ ще разполага с бюджет, възлизащ на 7,588 млрд. евро. „Цифрова Европа“ ще допълва редица други програми в подкрепа на цифровата трансформация, например „Хоризонт Европа“, която е насочена към научните изследвания и технологичното развитие, както и цифровите аспекти на Механизма за свързване на Европа. Освен това съгласно новия регламент за Механизма за възстановяване и устойчивост националните планове за възстановяване и устойчивост трябва да разпределят най-малко 20% от разходите за цифровия преход.

Тя ще финансира проекти в пет области, всяка от които има свой индикативен бюджет:

Високопроизводителни изчислителни технологии: 2,2 милиарда евро

Изграждане и укрепване на капацитета на ЕС за суперкомпютри и обработка на данни чрез закупуване на суперкомпютри с производителност от порядъка на екзафлопс от световна класа до 2022/2023 г. (с възможност за поне един милиард милиарда или 1018 изчисления в секунда) и съоръжения с производителност от порядъка на екзафлопс до 2026/2027 г.

Повишаване на достъпността и разширяване на използването на суперкомпютри в области от обществен интерес като здравеопазване, околна среда и сигурност, както и в промишлеността, включително малките и средните предприятия.

1,6 млрд. евро за киберсигурност за

Засилване на координацията в областта на киберсигурността между инструментите и инфраструктурите за данни на държавите членки.

Подкрепа за широкото разгръщане на капацитета в областта на киберсигурността в цялата икономика.

1,1 млрд. евро за гарантиране на широкото използване на цифровите технологии в икономиката и обществото с цел

Подкрепа за разгръщане на цифровите технологии в области от обществен интерес, като здравеопазване (допълнено от програмата „ЕС в подкрепа на здравето“- EU4Health), Зеления пакт, интелигентните общности и културния сектор.

Изграждане и укрепване на мрежата от европейски цифрови иновационни центрове с цел да се създаде център във всеки регион, за да се помогне на дружествата да се възползват от цифровите възможности.

Подкрепа за внедряването на модерни цифрови и свързани с тях технологии от промишлеността, по-специално от малките и средните предприятия.

Подкрепа за европейските публични администрации и промишлеността за внедряването и достъпа до съвременни цифрови технологии (като блокчейн технологии) и изграждане на доверие в цифровата трансформация

Изкуствен интелект: 2,1 милиарда евро

Инвестиране в използването на изкуствения интелект от страна на предприятията и публичните администрации.

Създаване на истинско европейско пространство за данни и улесняване на безопасния достъп и съхранение на големи масиви от данни и надеждна и енергийно ефективна облачна инфраструктура.

Укрепване и подкрепа на съществуващите съоръжения за изпитване и експериментиране с изкуствен интелект в области като здравеопазването и мобилността в държавите членки и насърчаване на тяхното сътрудничество.

580 млн. евро за задълбочени цифрови умения с цел:

Подкрепа за разработването и изпълнението на специализирани програми и стажове за бъдещите експерти в ключови области на капацитета като данни и ИИ, киберсигурност, квантови технологии и ВИТ.

Подкрепа за повишаването на квалификацията на съществуващата работна сила чрез кратки обучения, отразяващи последните развития в ключови области на капацитета.

Централната роля при изпълнението на програма „Цифрова Европа“ ще бъде предоставена на европейските цифрови иновационни центрове (хъбове), които ще стимулират широкото приемане на модерни цифрови технологии от промишлеността, от публичните организации и академичните среди. Европейските цифрови иновационни центрове следва да работят заедно като децентрализирана мрежа. Те ще служат като точки, в които ще се предоставя най-новият цифров капацитет, включително високопроизводителните изчислителни технологии, изкуственият интелект, киберсигурността, както и други съществуващи иновативни технологии.

Допълнителна информация за Европейските цифрови иновационни хъбове може да се намерите тук.

През първите две години програмата „Цифрова Европа“ ще се изпълнява чрез четири работни програми:

За всички действия, с изключение на тези, изпълнявани по другите три работни програми, както е посочено по-долу се отнася работна програма „Цифрова Европа“ за периода 2021—2022 г.

За европейските цифрови иновационни центрове – DIGITAL Europe – Работна програма на EDIH за периода 2021—2023 г.

За действия в областта на киберсигурността – Работна програма за киберсигурността за периода 2021—2022 г.

За действия в областта на високопроизводителните изчислителни технологии – работна програма на съвместното предприятие EuroHPC

На страницата за финансиране и възможности за участие в обществени поръчки на ЕК можете да намерите общ преглед на поканите за представяне на предложения, които са текущи или вече са отворени. Всяка покана има свой собствен документ, свързан с конкретна тема. В него се съдържа по-точна информация по някои от въпросите, които Европейската комисия би искала да разгледате в предложението.

Информация за програмата може да намерите тук.

Цифрова Европа

Програма InvestEU - Инвестиционната програма на ЕС

Чрез гаранция от бюджета на ЕС програмата InvestEU ще привлича значителни частни и публични средства, за да се подпомогнат инвестициите и да се създадат работни места, като се опира на успешното привеждане в действие на Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ). InvestEU ще разполага с бюджетна гаранция в размер на 26,2 милиарда евро, финансирана от средства на NextGenerationEU и многогодишната финансова рамка. Общите инвестиции, които ще бъдат мобилизирани на тази основа, се оценяват на над 372 милиарда евро в целия ЕС, от които 30 % ще допринесат за постигане на целите в областта на климата.

Програмата ще бъде структурирана около четири компонента:

Устойчива инфраструктура - €9.9 милиарда

Научни изследвания, иновации и цифровизиране - €6.6 милиарда

МСП -

€6.9 милиарда

Социални инвестиции и умения -

€2.8 милиарда

В рамките на четирите компонента ще бъдат възможни стратегически инвестиции, насочени към изграждане на по-надеждни европейски вериги за създаване на стойност, както и към подпомагане на дейностите в критичната инфраструктура и технологиите. Те ще отговорят на бъдещите нужди на европейската икономика и ще насърчат отворената стратегическа автономност на ЕС в ключови сектори.

Програмата ще подкрепи Европейския зелен пакт и ще помогне на ЕС да постигне целта за неутралност по отношение на климата до 2050 г. Освен това InvestEU ще предвижда специална схема за справедлив преход, за да се генерират допълнителни инвестиции в полза на регионите, които са най-силно засегнати от социално-икономическите последици от екологичния преход.

Регламентът за InvestEU позволява също да бъде предоставена капиталова подкрепа на МСП, които от 2019 г. са изправени пред значителни рискове поради причинената от пандемията от Covid-19 криза. За да могат да ползват подкрепа, МСП ще трябва да имат жизнеспособен бизнес модел и да допринасят за постигането на дългосрочните цели на политиката на ЕС.

Държавите членки ще имат също възможност да използват InvestEU като инструмент за изпълнение на плановете си за възстановяване и устойчивост в рамките на Механизма за възстановяване и устойчивост.

InvestEU

Как да кандидатствате за финансиране?

Малките дружества със средна капитализация, МСП и социални предприятия или микропредприятия могат да кандидатстват пред своите местни търговски или публични банки, чиито финансови продукти са покрити от гаранцията на ЕС в тяхната държава или регион. Местният посредник ще ги информира, ако дадена програма за финансиране е обхваната от фонда InvestEU.

Намерете вашия местен посредник на уебсайта за достъп до финансиране, в който вече са изброени посредниците по текущите програми на ЕС и също така ще бъдат изброени финансовите посредници по InvestEU.

Access EU Finance - Access to EU Finance - European Commission (europa.eu)

InvestEU Advisory Hub

Това е Консултантският център на InvestEU , който предоставя техническа подкрепа и помощ за подготовката, разработването, структурирането и изпълнението на инвестиционни проекти, включително изграждането на капацитет. InvestEU Advisory Hub | InvestEU (europa.eu)

Консултантският център InvestEU:

Подпомага идентифицирането, подготовката, разработването, структурирането, възлагането и изпълнението на инвестиционни проекти

Подобрява капацитета на организаторите и финансовите посредници за осъществяване на финансови и инвестиционни операции

При подаване на искане за подкрепата от консултантския център InvestEU, няма да се изисква от неговите бенефициенти да кандидатстват задължително и за финансиране чрез фонда InvestEU. Същевременно, подаването на искане за подкрепа от центъра няма да дава право за получаване на финансова подкрепа, въпреки че някои консултантски инициативи ще бъдат свързани и ще подкрепят специфични финансови продукти на InvestEU. Заявленията за финансиране по фонд InvestEU ще трябва да се подават отделно и да се оценяват в съответствие със съответните критерии за допустимост.

Консултантският център InvestEU предоставя консултантски услуги за подкрепа на:

Организатори на частни проекти

Публични организатори (включително централни и местни власти на държавите членки)

Финансови и други посредници, осъществяващи финансиране и инвестиционни операции в полза на субекти, които са изправени пред трудности при получаването на достъп до финансиране

Ако към момента търсите консултантска помощ, на интернет сайта на Европейския консултантски център по инвестиционни въпроси може да проверите какви консултантски програми и инициативи на ЕС са достъпни.

Може да се обърнете и към Управление „Проектна информация и финансиране“ към „Фонд мениджър на финансови инструменти в България" ЕАД, което е единна точка за достъп до информация и партньор на Европейския консултантски център по инвестиционни въпроси за България.

Порталът InvestEU

Порталът InvestEU обединява инвеститори и организатори на проекти чрез единна общоевропейска платформа, като предоставя леснодостъпна и лесна за ползване база данни за възможностите за инвестиции, налични в рамките на ЕС. InvestEU Portal | InvestEU (europa.eu)

Информация за програмата:

Уебсайт, посветен на програмата: InvestEU

Какво представлява програмата InvestEU?

Въпроси и отговори: Програма InvestEU

Механизъм за свързване на Европа (МСЕ)

Механизмът за свързване на Европа (МСЕ) е ключов инструмент на ЕС за финансиране за насърчаване на растежа, заетостта и конкурентоспособността чрез целенасочени инвестиции в инфраструктура на европейско равнище. Бюджетът е 20,7 милиарда евро. Той подкрепя разработването на високоефективни, устойчиви и ефикасно свързани трансевропейски мрежи в областта на транспорта, енергетиката и цифровите услуги. Инвестициите по МСЕ запълват липсващите връзки в енергийния, транспортния и цифровия стълб на Европа

МСЕ е от полза за хората във всички държави членки, тъй като прави пътуванията по-лесни и по-устойчиви, повишава енергийната сигурност на Европа, като същевременно дава възможност за по-широко използване на възобновяеми енергийни източници, и улеснява трансграничното взаимодействие между публичните администрации, предприятията и гражданите

Програмата е структурирана около три стълба, като около 23 млрд. евро са предназначени за транспортни проекти, 5 млрд. евро – за енергийни проекти, и 2 млрд. евро – за цифрови проекти. Около 10 млрд. евро, насочени към трансгранични транспортни проекти, ще дойдат от кохезионните фондове и ще помогнат на държавите от ЕС да изградят вече набелязаните като необходими транспортни връзки.

Други 1,4 млрд. евро ще бъдат предназначени за ускоряване на завършването на големи трансгранични железопътни проекти, които ще бъдат подбрани от Комисията на конкурсен принцип

В цифровия сектор МСЕ ще подкрепя разработването на проекти от общ интерес, като например безопасни и сигурни цифрови мрежи с много голям капацитет и 5G системи, както и цифровизацията на транспортни и енергийни мрежи.

Един от ключовите приоритети е създаването и засилването на полезните взаимодействия между трите сектора. Действията в различните сектори могат да дадат възможност за оптимизиране на разходите или резултатите чрез обединяване на финансови, технически или човешки ресурси, като по този начин се повишава ефективността на финансирането от ЕС.Проучванията и работата на Механизма за свързване на Европа са широко разпространени в целия ЕС и в някои съседни държави, като се дава приоритет на действия с най-висока стойност за цяла Европа, особено на тези, които допълват липсващите трансгранични връзки, премахват участъците със затруднения или внедряват системи в целия ЕС.

Бенефициенти по програмата могат да бъдат: промишленост, малки и средни предприятия, научноизследователски организации, други публични и частни субекти, установени в държава членка или в държава извън ЕС, асоциирана към програмата или създадена съгласно правото на ЕС, както и международни организации.

Програмата ще се изпълнява предимно чрез пряко управление от изпълнителните агенции. Механизмът за свързване на Европа се изпълнява чрез комбинация от безвъзмездни средства, обществени поръчки и финансови инструменти.

Вижте отворените и предстоящите покани за представяне на предложения по подпрограмите в областта на транспорта и енергетиката: Calls for proposals (europa.eu)

Вижте отворените и предстоящите покани за представяне на предложения по подпрограмата в областта на цифровите технологии: Connecting Europe Facility (europa.eu)

МСЕ

Програма „Еразъм+“
(образование, обучение, младеж и спорт)

Програмата „Еразъм +“ Erasmus+ | EU programme for education, training, youth and sport (europa.eu)  (разполага с бюджет в размер на 26,2 милиарда евро, което почти двойно в сравнение с финансирането за предходната програма (2014—2020 г.). Този бюджет е допълнен с около 2,2 милиарда евро от инструмента на ЕС за външно сътрудничество.

Със 70 % от бюджета ще бъдат подкрепени възможностите за мобилност за всички в рамките на перспективата за учене през целия живот. Мобилността по линия на „Еразъм +“ има положително въздействие върху образователното, социалното, личностното и професионалното развитие, тъй като подобрява знанията, уменията и нагласите, подобрява пригодността за заетост, спомага за изграждането на доверие и независимост, стимулира любопитството и иновациите, насърчава разбирането на другите хора и изгражда чувство за европейска принадлежност.

30% от бюджета ще бъдат инвестирани в проекти за сътрудничество и дейности за разработване на политики, при които организациите придобиват опит в областта на международното сътрудничество, укрепват капацитета си, създават новаторски подходи, обменят добри практики и работят в мрежа. Чрез тези действия „Еразъм +“ ще играе важна роля за укрепването на устойчивостта и за подкрепата за възстановяването и иновациите в областта на образованието, обучението, младежта и спорта.

Какво финансира програма „Еразъм+“?

Подкрепя приоритетите и дейностите, определени в Европейското пространство за образование, плана за действие в областта на цифровото образование и Европейската програма за умения. Спомага за превръщането на европейския стълб на социалните права в реалност, изпълнява стратегията на ЕС за младежта за периода 2019—2027 г. и развива европейското измерение в спорта

Предлага възможности за мобилност и сътрудничество във висшето образование, професионалното образование и обучение, образованието за възрастни и училищното образование (включително образованието и грижите в ранна детска възраст), персонала в областта на младежта и спорта

Поставя силен акцент върху социалното приобщаване, екологичния и цифровия преход, както и върху насърчаването на участието на младите хора в демократичния живот

Осигурява програма за всички: по-приобщаваща за хората с по-малко възможности и по-достъпна за малките организации

Инвестира в ориентирани към бъдещето учебни области като изменението на климата, цифровите умения, чистата енергия, изкуствения интелект, здравните науки и др.

Подкрепя водещи инициативи като европейските университети, професионалните центрове за високи постижения и DiscoverEU

Насърчава здравословен начин на живот чрез подпомагане на проекти в областта на масовия спорт

Разширява възможностите за мобилност и сътрудничество извън Европа

Осигурява сътрудничество, изграждане на капацитет, обмен, изграждане на мрежи и подкрепа в областта на политиките за организациите, както и реформи в сферата на образованието, обучението, младежта и спорта

Новата програма има за цел да увеличи качественото въздействие на своите действия и да гарантира равни възможности. За тази цел програмата ще достигне до хора от различна възраст и с различен културен, социален и икономически произход. Тя ще се съсредоточи върху хората с по-малко възможности, включително хората с увреждания, образователни затруднения или мигрантски произход, както и върху хората, живеещи в селски и отдалечени райони.

Цифров Еразъм +

В съответствие с приоритетите на плана за действие в областта на цифровото образование програмата ще развива достъпно и висококачествено цифрово обучение, ще насърчава капацитета на учителите, обучителите и работещите с младежи и т.н. да използват цифрови инструменти и съдържание, да изпитват и насърчават дистанционното обучение, както и смесеното обучение. Действията за мобилност по програмата ще осигурят по-голям брой възможности за придобиване и развиване на цифрови умения чрез инициативи като схемата за стажове „Цифрова възможност“.

Изпълнението на програмата ще бъде значително цифровизирано и опростено за участниците, по-специално чрез инициативата за европейска студентска карта и преработена информационна архитектура за бенефициерите и органите по изпълнението.

Зелен „Еразъм +“

В съответствие с Европейския зелен пакт програмата ще служи за пример, като насърчава участниците да използват транспорт с по-ниски въглеродни емисии като алтернатива на полетите. Финансирането по програма „Еразъм“ ще бъде насочено и към натрупване на знания и разбиране на устойчивостта и на действията в областта на климата, така че европейците да придобият водещите в световен мащаб компетентности, необходими за създаване на устойчиви общества, начин на живот и икономики.

Мобилности

Мобилността на учащите се и на персонала е водещата дейност на „Еразъм +“. По време на програмата се очаква около 10 милиона души, включително студенти, учащи се, преподаватели, учители и обучители във всички сектори, да участват в дейности за мобилност в чужбина. Благодарение на уникалния опит, свързан с живот, учене, обучение или пътуване в чужбина участниците придобиват самоувереност и социални умения, откриват различни култури и изграждат мрежи от междуличностни и професионални отношения с хора от други държави. Това насърчава тяхната пригодност за заетост и активно участие в обществото и допринася за по-голямо социално приобщаване и укрепване на европейската идентичност.

При по-гъвкав формат и продължителност на мобилността студентите във висшето образование ще имат още повече възможности да учат или да провеждат стаж в Европа и извън нея. Новото мобилно приложение „Еразъм +“ ще ги подкрепя на всеки етап от пътуването им.

Новости по Еразъм+ 2021-2027г.

Във висшето образование смесените интензивни програми ще съчетават онлайн обучение и работа в екип с краткосрочна физическа мобилност в чужбина.

Новата програма удвоява броя на възможностите, предлагани на учащите се в областта на професионалното обучение за краткосрочна мобилност с учебна цел и дългосрочна мобилност („ErasmusPro“), и разкрива тези възможности за държави извън Европа.

По линия на „Еразъм +“ ще бъде финансирана и краткосрочната и дългосрочната мобилност с учебна цел на ученици, предлагайки опит в чужбина както на отделни лица, така и на цели класове.

Програмата ще подкрепя и мобилността на възрастните учащи се: тя ще предлага адаптирани възможности за обучение и образование за възрастни, които биха имали полза от личностно развитие или значително подобряване на основни компетентности.

За да се насърчи участието в демократичния живот, програмата ще подкрепя ръководени от младите хора местни и транснационални инициативи, водени от неформални младежки групи или младежки организации, за да се ангажират и да се научат да участват в гражданското общество чрез дейности за младежко участие.

След успешна пилотна фаза DiscoverEU ще бъде неразделна част от младежкото направление „Еразъм +“. 18-годишните ще имат възможност да пътуват в цяла Европа за период от максимум един месец, в идеалния случай с железопътен транспорт. DiscoverEU свързва младите европейци и им дава възможност да открият богатото културно наследство на Европа. С тази инициатива ще им бъдат предоставени също така ключови компетентности и житейски умения и младите хора ще бъдат насърчени да възприемат устойчиви навици, свързани с пътуването.

Дейностите за мобилност ще бъдат допълнени с възможности за езиково обучение чрез инструмента за езикова подкрепа (Online Language Support (OLS) по програма „Еразъм +“ или други допълнителни форми на езикова подкрепа.

Проекти за сътрудничество

„Еразъм +“ ще увеличи подкрепата за проекти, които насърчават сътрудничеството и обмена на практики, като дават възможност на основни участници да използват по-добре новите технологии, да разработват иновативни методи на преподаване, обучение и учене, да насърчават неформалното учене и да разработват общи инструменти и дейности.

Благодарение на новите дребномащабни партньорства по-широк кръг заинтересовани страни ще могат да се възползват от програмата. Ниските суми на безвъзмездните средства, кратката продължителност и опростените изисквания могат да бъдат входната точка за новодошлите и малките организации

Пълното разгръщане на инициативата за мрежи от европейски университети ще даде възможност за задълбочено и системно сътрудничество между висшите учебни заведения, като по този начин ще се повиши качеството и конкурентоспособността на европейското висше образование

В рамките на новата програма платформите на центровете за високи постижения в областта на професионалното образование и обучение ще бъдат изцяло разгърнати. Те ще предоставят висококачествени професионални умения, ще подкрепят предприемаческите дейности и ще насърчават приобщаването и иновациите

Стартирането на учителските академии по „Еразъм“ ще обедини експертния опит и ще осигури обучение на учители и обучители, включително онлайн и дистанционно обучение, и ще гарантира приобщаването на ученици и учащи се с по-малко възможности

Съвместните магистърски програми „Еразмус Мундус“ ще имат нови характеристики за насърчаването на участието на висшите учебни заведения на държавите партньори и за създаването на уникални възможности за студентска мобилност както в Европа, така и извън нея

За да се насърчат иновациите, творчеството и участието, новата програма ще популяризира далновидни партньорства, широкомащабни проекти, които имат за цел да идентифицират, разработват, изпитват и/или оценяват новаторски подходи с потенциал да се превърнат в преобладаващи подходи и да подобрят системите за образование и обучение

Изграждането на капацитет с институции в държави партньори по света в областта на професионалното образование и обучение и спорта ще допълни вече съществуващите дейности за изграждане на капацитет във висшето образование и младежта

Спортното измерение на програмата ще бъде засилено чрез насърчаване на партньорства за сътрудничество и спортни прояви с нестопанска цел, за да се повиши осведомеността за ролята на спорта в различни области, като социалното приобщаване, равните възможности и укрепващите здравето физически дейности

Програмата предоставя подкрепа за разработването на политики и за сътрудничеството на равнище ЕС, като допринася за националните реформи и модернизацията в областта на образованието, обучението, младежта и спорта. Тези цели се преследват чрез партньорско обучение и обмен, аналитична работа, анкети, проучвания и сътрудничество с други международни организации, наред с други действия.

Проектите „Обединена европейска младеж“ ще подкрепят развитието на по-транснационално структурирано сътрудничество — онлайн и офлайн — между различни младежки организации с цел изграждане или укрепване на партньорства, насочени към солидарност и приобщаващо демократично участие на всички.

Действията по инициативата „Жан Моне“ ще продължат да допринасят значително за размисъла относно европейската интеграция чрез насърчаване на знанията и осведомеността по въпросите, свързани с ЕС. С новата програма се увеличават възможностите за преподаване, учене и дебати за ЕС.

НОВО! Инициативата „Жан Моне“ за училищата ще разшири дейностите отвъд университетите, така че да обхванат училищата и други институции за образование и обучение.

За повече информация

Разгледайте уебсайта на „Еразъм +“ https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/node_en , за да се запознаете с всички възможности, които предлага, както и с платформата за резултати от проекти по програмите „Еразъм +“, за да научите повече за финансираните проекти.

Европейската комисия, националните агенции и Изпълнителната агенция за образование, аудио-визия и култура управляват и изпълняват програмата.

Използвайте следните платформи, за да опознаете програмата „Еразъм +“:

Платформа eTwinning за учители и персонал в училищата eTwinning - Homepage

Портал за училищно образование за учители, създатели на политики, изследователи в областта на образованието  (schooleducationgateway.eu)

Платформа EPALE за специалисти в областта на образованието за възрастни. EPALE | Electronic Platform for Adult Learning in Europe (europa.eu)

Европейски младежки портал и Youthpass за млади хора и младежки организации

В рамките на новата програма платформите на центровете за високи постижения в областта на професионалното образование и обучение ще бъдат изцяло разгърнати. Те ще предоставят висококачествени професионални умения, ще подкрепят предприемаческите дейности и ще насърчават приобщаването и иновациите.

Стартирането на учителските академии по „Еразъм“ ще обедини експертния опит и ще осигури обучение на учители и обучители, включително онлайн и дистанционно обучение, и ще гарантира приобщаването на ученици и учащи се с по-малко възможности.

Mобилното приложение „Еразъм+“ (Erasmus App) вече е факт. Част от инициативата Европейска студентска картато е достъпно за потребителите в Google Play и App Store, както и на интернет страницата erasmusapp.eu

С негова помощ, студентите ще могат:

да търсят и избират дестинация сред партньорите на университета

да подписват своето онлайн споразумение за обучение

да откриват събития и полезни съвети за своята дестинация и да се свързват с други студенти

да използват своята европейска студентска карта, за да придобият достъп до услуги, музеи, културни дейности и изгодни предложения в приемните университети и държави

Европейската комисия, националните агенции и Изпълнителната агенция за образование, аудио-визия и култура управляват и изпълняват програмата.

https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources/documents/2021-annual-work-programme-erasmus-union-programme-education-training-youth-and_en

Как се подават проекти по „Еразъм+“ може да се информирате тук:

Как се подават кандидатури по програма „Еразъм+“? (europa.eu)

Изпълнението на програма „Еразъм+“ се осъществява основно посредством непряко управление, което означава, че Европейската комисия възлага задачите по изпълнение на бюджета на националните агенции.

В България това е Център за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР).

Тел.: 02/9155010

Факс: 02/9155049

hrdc@hrdc.bg

Център за развитие на човешките ресурси

1000 София, ул. "Граф Игнатиев" 15, ет. 3

Еразъм

Европейски корпус за солидарност

Европейският корпус за солидарност подкрепя младите хора, които желаят да участват в доброволчески дейности в различни области – от помощ за нуждаещите се до подкрепа за действия в областта на здравето и околната среда в целия ЕС и извън него.

С бюджет от над 1 милиард евро за периода 2021—2027 г. програмата предоставя възможности на около 275 000 младежи да помогнат за справяне с обществените и хуманитарните предизвикателства чрез доброволческа дейност или чрез създаване на свои собствени проекти за солидарност. За действия през първата година са налични над 138 милиона евро. Считано от следващата година програмата също така ще позволи на младите хора да извършват доброволческа дейност в областта на хуманитарната помощ по цял свят, като по този начин ще спомогне за справяне с хуманитарните предизвикателства в трети сигурни държави, като подкрепя дейностите на ЕС за предоставяне на помощ там.

Новият Европейски корпус за солидарност подкрепя общите политически приоритети на ЕС, като дава възможност на организациите и младите хора да работят за тяхното постигане.

Особено внимание се обръща на четири направления:

насърчаване на приобщаването и многообразието

„по-зелени“ проекти и насърчаване на екологично устойчиво и отговорно поведение сред участниците и участващите организации

подкрепа за цифровия преход чрез проекти и дейности, които повишават цифровите умения, насърчават цифровата грамотност и развиват разбиране за рисковете и възможностите на цифровите технологии

насърчаване на участието на младите хора в демократичните процеси и гражданската ангажираност

В допълнение към тези четири области на действие програмата ще разполага с гъвкавостта да добавя годишни приоритети, за да адресира належащи проблеми, като например здравеопазването тази година.

За да участват в Европейския корпус за солидарност, организациите трябва да получат знак за качество, който удостоверява, че те извършват висококачествени дейности за солидарност в съответствие с принципите, целите и изискванията на програмата. Всеки публичен или частен орган може да кандидатства за финансиране с помощта на националните агенции на Европейския корпус за солидарност, установени във всички държави — членки на ЕС, и държави извън ЕС, асоциирани към програмата – Исландия, Лихтенщайн, Турция и Република Северна Македония. Освен това групи млади хора, регистрирани в портала на Европейския корпус за солидарност, могат да кандидатстват пряко за финансиране на проекти за солидарност, разработени и ръководени от тя.

Какви действия подкрепя програмата за периода 2021—2027 г.?

Volunteers

Доброволческата дейност дава възможност на младите хора да допринасят за ежедневната работа на организации, специализирани в дейности за солидарност, които са от полза за общностите. Дейностите могат да се извършват в чужбина или в държавата на пребиваване на участника. Индивидуалната доброволческа дейност може да продължи до 12 месеца, докато доброволческата дейност в екип обикновено продължава между 2 седмици и 2 месеца.

Holding Hands

Направление за хуманитарна помощ - За първи път и като се основава на програмата „Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ“, Европейският корпус за солидарност разширява своя обхват, така че да включва доброволческите дейности в подкрепа на операции за хуманитарна помощ. По това направление могат да участват млади хора на възраст между 18 и 35 години с цел предоставяне на спешна помощ при спазване на основните принципи на неутралност, хуманност, независимост и безпристрастност, за помагане на предоставянето на помощ, подкрепа и закрила там, където това е най-необходимо. Направлението ще спомогне за справяне с хуманитарните предизвикателства в сигурни трети държави, в които се извършват дейности на ЕС за хуманитарна помощ. Доброволците в областта на хуманитарната помощ ще бъдат обучени и подготвени, за да се гарантира, че притежават необходимите умения и компетентности, за да помагат ефективно на нуждаещите се.

Women Holding Hands

Проектите за солидарност са дейности „от долу нагоре“, създадени и осъществявани от група млади хора с цел справяне с основните предизвикателства в рамките на техните общности. Ето защо новата програма ще се съсредоточи върху доброволческата дейност и проектите за солидарност. Стажовете и работните места, които бяха дейност в рамките на Европейския корпус за солидарност за периода 2018—2020 г., ще бъдат прекратени.

Младите хора, които желаят да се присъединят към програмата, трябва да се регистрират в Европейския корпус за солидарност на Европейския младежки портал. На портала младите хора могат да търсят публикувани възможности, а организациите със знак за качество могат да търсят потенциални участници за своите проекти.

В съответствие с цифровата трансформация и с амбицията си да подкрепя образованието на младите хора, Европейският корпус за солидарност предлага онлайн обучение за всички млади хора, регистрирани в програмата. Новият раздел за онлайн обучение може да бъде намерен на Европейския младежки портал. В него се помещават модули на 28 езика, за да могат младите хора да проучат своята мотивация, да подобрят уменията и знанията си и да се подготвят за участие в програмата.

Повече информация:

 

За нас | European Youth Portal (europa.eu)

Европейската комисия, националните агенции и Европейската изпълнителна агенция за образование и култура управляват и изпълняват програмата.

В България програмата се изпълнява чрез:

Център за развитие на човешките ресурси

ул. „Граф Игнатиев“ 15, ет. 3

Тел.: 02/9155010

hrdc@hrdc.bg

http://www.hrdc.bg

Солидарност

Програма “Творческа Европа”

“Творческа Европа” подкрепя проекти в областта културния, творческия и аудиовизуалния сектор и разполага с общ бюджет от около 2,44 млрд. евро. Програ­мата осигурява подкрепа на проекти, с цел достигане до нови публики, насърчаване на обмена на умения и знания и укрепването на капацитета на културните и творческите организации.

Със своите три подпрограми – „Култура“, „Медиа“ и междусекторното направление, „Творческа Европа“ има за цел да засили артистичното и културното сътрудничество на европейско ниво, да насърчи конкурентоспособността, иновациите и устойчивостта на европейския аудиовизуален сектор, както и да насърчи междусекторни иновационни и съвместни действия, включително подкрепа за медийна грамотност, независима и плуралистична медийна среда.

Благодарение на увеличения си с 50% бюджет в сравнение с този на предходната програма (2014—2020 г.) програмата „Творческа Европа“ ще инвестира в действия, които подсилват културното многообразие и отговарят на нуждите и предизвикателствата на секторите на културата и творчеството. Нейните нови елементи ще допринесат за възстановяването на тези сектори, като подпомогнат усилията им да станат по-цифровизирани, по-екологични, по-устойчиви и по-приобщаващи.

Най-големият дял от програмата „Творческа Европа“ (1,4 милиарда евро) е предназначено за направлението „МЕДИА“, което подкрепя развитието, популяризирането и разпространението на европейски филми и аудиовизуални произведения в Европа и извън нея.

Направлението КУЛТУРА подкрепя трансгранични културни и творчески проекти – сътрудничество (изграждане на културни мрежи, платформи, иновационни проекти) между организации и професионалисти в области като музика, популяризиране на европейската литература и книгоиздаване, архитектура, както и европейските културни награди и инициативи.

По третото направление подкрепата за първи път ще бъде насочена и към сектора на медиите, чрез насърчаване на медийната грамотност, плурализма, свободата на печата и качествената журналистика и подпомагане на медиите за се справят по-добре с предизвикателствата на цифровизацията.

Годишната работна програма за изпълнение на „Творческа Европа“ за 2021г.

Покани за представяне на предложения по програма „Творческа Европа“:

Calls | Culture and Creativity (europa.eu)

Направлението „КУЛТУРА“ включва следните действия:

Хоризонтални действия, обхващащи всички сектори на културата и творчеството: подкрепа за проекти за културно сътрудничество, мрежи от професионални организации платформи за популяризиране на европейски творци и творби, схема за индивидуална мобилност

Cекторна подкрепа за допълване на хоризонталните действия в сферата на музиката, книгите и издателската дейност, културното наследство и архитектурата, както и други сектори

Cпециални действия за възнаграждаване и насърчаване на високите постижения и творчеството, като например, наградите, за литература, музика, архитектура и културно наследство, Европейските столици на културата и Знака за европейско наследство

Основните нови елементи на направлението „КУЛТУРА“ включват:

По-силен акцент върху европейското транснационално творчество, разпространението на произведения и иновациите в секторите на културата и творчеството

По-лесен достъп до финансиране по линия на „Творческа Европа“ чрез по-високи проценти на съфинансиране

Индивидуализирана схема за мобилност за хората на изкуството и специалистите

Действия, насочени към специфичните за сектора нужди в сферата на музиката, литературата, архитектурата, културното наследство, дизайна, модата и културния туризъм.

Направлението „МЕДИА“ ще се съсредоточи върху следното:

Hасърчаване на сътрудничеството както по веригата за създаване на стойност, така и на равнището на ЕС с цел да се разраснат аудио-визуалните предприятия и европейското съдържание в световен мащаб

Hасърчаване на талантите, независимо от произхода им, и разширяване на участието и сътрудничеството между държавите

Подкрепа за използването на новите технологии с цел пълно възползване от цифровата трансформация

Hасърчаване на екологизирането на промишлеността и включване на обществени цели, като баланса между половете и многообразието

Действията по направлението „МЕДИА“ са разделени на четири тематични клъстера:

Съдържание: насърчаване на сътрудничеството и иновациите при създаването и продуцирането на висококачествени произведения

Бизнес: насърчаване на бизнес иновациите, конкурентоспособността, възможностите за разрастване и талантите с цел укрепване на европейската промишленост спрямо конкурентите в световен план

Публика: подобряване на достъпността и видимостта на произведенията за потенциалната им публика чрез канали за разпространение и инициативи за привличане на публика

Политика: подкрепа за дискусиите относно политиката/ форумите за обмен, проучванията и докладите. Насърчаване на дейностите за повишаване на осведомеността

МЕЖДУСЕКТОРНОТО направление ще обхване:

Общите предизвикателства и възможности за секторите на културата и творчеството. За първи път — действията в подкрепа на сектора на новинарските медии чрез насърчаване на медийната грамотност, плурализма и свободата на медиите.

Действията за подкрепа по МЕЖДУСЕКТОРНОТО направление ще се съсредоточат върху следното:

 

Транснационално сътрудничество в областта на политиката: насърчаване на запознатостта с програмата и подкрепяне на прехвърлимостта на резултатите

Лаборатории за творчески иновации: насърчаване на прилагането на новаторски подходи в секторите на културата и творчеството по отношение на създаването на съдържание, достъпа, разпространението и популяризирането

Новинарски медии: подкрепяне на медийната грамотност, качествената журналистика, както и свободата и плурализма на медиите

Европейската комисия и Европейска изпълнителна агенция за образование и култура управляват и изпълняват програмата. Бюрата на програмата „Творческа Европа“ в участващите държави предоставят информация за програмата, улесняват сътрудничеството с организации в други държави и помагат на кандидатите да разработят своя проект.

Полезни връзки и контакти:

За повече информация по програма „Творческа Европа” посетете интернет страницата на Изпълнителната агенция за образование, аудиовизия и култура към ЕК (Education, Audiovisual and Cultural Executive Agency - EACEA).

Във всички държави членки са създадени бюра на Творческа Европа, които предос­тавят подкрепа и насоки за кандидатите.

Контакти в България – www.creativeeurope.bg

Офис Култура 

Бюро ТВОРЧЕСКА ЕВРОПА България

Министерство на културата , гр. София 1040, бул. „Ал. Стамболийски” No: 17

тел.: (02) 940 09 15, факс: (02) 980 74 01 

офис МЕДИА

Бюро ТВОРЧЕСКА ЕВРОПА България

c/o Национален филмов център, бул. „Дондуков” 2 А, последен етаж

тел.: (02) 915 08 25; факс: (02) 980 99 20

Творческа Европа

Програма „Граждани, равенство, права и ценности“

Програмата „Граждани, равенство, права и ценности“ e с бюджет 1,4 милиарда евро. Програмата има за цел защита и утвърждаване на правата и ценностите, залегнали в Договорите за ЕС и в Хартата на основните права. Това става по-конкретно чрез подкрепа на организациите на гражданското общество, които работят на местно, регионално, национално и транснационално равнище.

Програмата е насочена към изграждането на отворени, основани на правата, демократични, равноправни и приобщаващи общества въз основа на върховенството на закона. Това предполага наличието на активно и силно гражданско общество, което насърчава демократичното, гражданското и социалното участие на хората и създава условия за развитие на богатото многообразие на европейското общество, основавайки се върху нашите общи ценности, история и памет.

Програмата има четири направления:

Равенство, права и равенство между половете — насърчаване на правата, недискриминацията, равенството (включително равенството между половете) и насърчаване на интегрирането в политиките на принципите на равенство между половете и недискриминация

Гражданска ангажираност и участие — насърчаване на ангажираността и участието на гражданите в демократичния живот на Съюза, обмен между гражданите на различни държави членки и повишаване на осведомеността за общата европейска история

Дафне — борба с насилието, включително насилието, основано на пола

Ценности на Съюза — защита и утвърждаване на ценностите на Съюза

Работната програма за 2021-2022г. може да намерите тук: CERV 2021-2022 work programme | European Commission (europa.eu)

Бенефициенти могат да бъдат организации на гражданското общество, европейски мрежи, публични органи, включително органи по въпросите на равенството и правата на човека, местни органи, академични/научноизследователски институти и мозъчни тръстове.

Вижте отворените и предстоящите покани за представяне на предложения по програма „Граждани, равенство, права и ценности“: Funding & tenders (europa.eu)

Програма „Правосъдие“ предоставя финансиране в подкрепа на съдебното сътрудничество по гражданскоправни и наказателноправни въпроси, като обучение за съдии и други практикуващи юристи и ефективен достъп до правосъдие за гражданите и предприятията. Тя допринася за по-нататъшното развитие на европейско пространство на правосъдие, основано на принципите на правовата държава, включително независимостта и безпристрастността на съдебната система, взаимното признаване, взаимното доверие и съдебното сътрудничество. Тя укрепва демокрацията, принципите на правовата държава и основните права.

За повече информация вж. работната програма за 2021-2022г.: Justice 2021-2022 work programme | European Commission (europa.eu)

Програма „Правосъдие“ е част от нов фонд „Правосъдие, права и ценности, заедно с програмата „Граждани, равенство, права и ценности“.

Бенефициенти могат да бъдат публични органи, специалисти в областта на правосъдието и техните представителни органи и органи за обучение, академични/научноизследователски институти, организации на гражданското общество и др.

За повече информация: 

https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/find-funding/eu-funding-programmes_en 

https://ec.europa.eu/info/departments/justice-and-consumers/justice-and-consumers-funding-tenders_en

Права и ценности

Програма за единния пазар

Чрез програма „Единен пазар“, която е на стойност 4,2 млрд. евро, ще се укрепи управлението на единния пазар на ЕС.

Освен това 2 милиарда евро, разпределени по линия на фонд InvestEU, по-специално чрез неговия прозорец „Малки и средни предприятия“, ще също така ще допринесат за постигането на целите на програмата.

Програмата ще помогне за:

подобряване на функционирането на вътрешния пазар чрез мерки, включващи подобрен надзор на пазара, подкрепа за решаване на проблеми за гражданите и предприятията и засилена политика в областта на конкуренцията

повишаване на конкурентоспособността на предприятията, по-специално на малките и средните предприятия (МСП)

разработване на ефективни европейски стандарти и на международни стандарти за финансово и нефинансово отчитане и одит

осигуряване на още по-добра защита на потребителите

поддържане на високо равнище на безопасност на храните

изготвяне и разпространение на висококачествени статистически данни

Какво финансира?

Целта на програмата е да се гарантира, че гражданите и предприятията се ползват от предимствата на вътрешния пазар и чрез набор от инструменти гарантират, че са осведомени и могат да упражняват правата си и да се възползват в пълна степен от възможностите.

Програмата ще гарантира, че финансовите услуги отговарят на нуждите на потребителите, гражданското общество и крайните ползватели и ще подобри инструментите и експертния опит на Комисията за ефективно прилагане на правилата за конкуренция в цифровата икономика.

Програмата ще предоставя финансова подкрепа на организации, които разработват общоевропейски стандарти, за да се гарантира, че продуктите и услугите отговарят на договореното равнище на качество и безопасност

Направлението за МСП ще осигури различни форми на подкрепа за предприятията, по-специално МСП, с цел да се насърчи благоприятна бизнес среда и предприемаческа култура, да се улесни достъпът до пазари, да се намали административната тежест, да се подкрепи навлизането на иновациите и да се преодолеят глобалните и обществените предизвикателства

Програмата помага да се гарантира, че продуктите на пазара са безопасни и потребителите познават правилата, и помага на националните органи да работят ефективно заедно и да комуникират бързо

Чрез направление „Храни“ ще се предотвратява, контролира и ликвидират болестите по животните и вредителите по растенията, ще се подпомага устойчивото производство и потребление на храни и подобряването на хуманното отношение към животните и ще подобрява ефективността, ефикасността и надеждността на официалния контрол

Програмата ще предоставя финансиране на националните статистически институти за изготвянето и разпространението на висококачествена статистика за наблюдение на икономическото, социалното, екологичното и териториалното положение, като по този начин ще се осигури основано на факти вземане на решения в ЕС и ще се измерва въздействието на инициативите на ЕС.

Повече информация за програмата можете да намерите на интернет страницата й: The Single Market Programme | Европейска комисия (europa.eu)

Покани за проектни предложения тук: Funding & tenders (europa.eu)

Водеща генерална дирекция в ЕК: Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП | Европейска комисия (europa.eu)

Единен пазар

Програма „ЕС в подкрепа на здравето“ - EU4Health 

Програмата „ЕС в подкрепа на здравето“ е амбициозна програма с бюджет €5.3 милиара евро, целяща да се гарантира високо равнище на закрила на човешкото здраве в рамките на всички политики и дейности на Съюза в съответствие с подхода „Едно здраве“. Програмата беше предложена от Комисията на 28 май 2020 г. в отговор на пандемията от COVID-19, която засегна по безпрецедентен начин медицинските работници, пациентите и здравните системи в ЕС. „ЕС в подкрепа на здравето“ е най-мащабната във финансово отношение програма до сега, която ще предоставя финансиране на държавите от ЕС, здравните организации и неправителствените организации.

Целите на програмата са следните:

Подобряване и насърчаване на здравето в Съюза

Защита на хората в Съюза от сериозни трансгранични заплахи за здравето

Подобряване на наличността, предоставянето на достъп и ценовата достъпност на лекарствените продукти, медицинските изделия и продуктите, свързани с кризи

Укрепване на здравните системи, подобряване на тяхната устойчивост и ефективно използване на ресурсите

Десетте конкретни цели в рамките на 4-те общи цели са:

Подобряване и насърчаване на здравето в Съюза:

профилактика на заболяванията и промоция на здравето

международни инициативи и сътрудничество в областта на здравето

Справяне с трансгранични заплахи за здравето:

профилактика, подготвеност и реакция на трансгранични заплахи за здравето

допълващи действия към създаването на национални резерви от основни продукти от значение при криза

създаване на резерв от медицински, здравен и помощен персонал 

Подобряване на лекарствените продукти, медицинските изделия и продуктите от особено значение при криза:

наличие на лекарствени продукти, медицински изделия и продукти от особено значение при криза на достъпни цени

Укрепване на здравните системи, тяхната устойчивост и ефективността на ресурсите:

укрепване на здравните данни, цифровите инструменти и услуги, цифрова трансформация на здравеопазването

подобряване на достъпа до здравеопазване

разработване и прилагане на здравно законодателство на ЕС и основано на факти вземане на решения 

интегриране на дейността на националните здравни системи

Програмата „ЕС в подкрепа на здравето“ ще инвестира в неотложни здравни приоритети:

отговор на кризата с COVID-19 и укрепване на устойчивостта на ЕС на трансгранични заплахи за здравето

Европейският план за борба с рака и 

Фармацевтичната стратегия за Европа

Ще се засили и работата в областта на цифровизацията на здравните системи, намаляването на инфекциите с антимикробна резистентност и подобряването на равнищата на ваксинация.

Водеща Главна дирекция на ЕК: „Здравеопазване и безопасност на храните“ Здравеопазване и безопасност на храните | Европейска комисия (europa.eu)

EU4Health се изпълнява чрез годишна работна програма. Работната програма за 2021г. може да намерите тук: WP 2021_annex_comments LS (europa.eu)

Информация за програмата: https://ec.europa.eu/health/funding/eu4health_en 

https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/find-funding/eu-funding-programmes_en

 

Възможностите за финансиране по линия на програмата „ЕС в подкрепа на здравето“ се публикуват от Европейската изпълнителна агенция за здравеопазването и цифровизацията (HADEA)

 

WP 2021_annex_comments LS (europa.eu)

Здраве

Програма LIFE

Програмата LIFE е една от водещите програми на ЕС за финансиране в областта на околната среда и климата. Тя е финансирала над 4500 проекти и е осигурила 5,9 милиарда евро за опазването на околната среда и за действия в областта на климата.

Програмата LIFE е с бюджет в размер на 5,4 милиарда евро между 2021 и 2027 година.

Основните характеристики са:

По-силен акцент върху чистата енергия: Една от основните цели на новата програма LIFE е да стимулира инвестиции и да подкрепя дейности, насочени към енергийна ефективност, по-специално в европейските региони, изоставащи в прехода към чиста енергия

По-силен акцент върху природата и биоразнообразието: Новата програма LIFE ще подпомага проекти, които насърчават най-добрите практики във връзка с природата и биоразнообразието

Новата програма ще продължи да подкрепя прехода към кръгова икономика, опазването и подобряването на качеството на въздуха и водата в ЕС

Aquarium Life
Change

Тя включва 4 подпрограми:

Природа и биологично разнообразие

Кръгова икономика и качество на живот

Смекчаване на изменението на климата и адаптиране към него

Преход към чиста енергия

Освен че подкрепя публичните органи, НПО, университетите и институтите, програмата LIFE помага на предприятията да предлагат своите екологични продукти, технологии, услуги и процеси на пазара.

Тези така наречени близки до пазарната реализация проекти предлагат иновативни решения и демонстрации. Примери за това могат да бъдат управлението на отпадъците, кръговата икономика, ефективното използване на ресурсите, водата, въздуха или смекчаването на последиците от изменението на климата. Тези проекти имат високо ниво на техническа и бизнес готовност. Това означава, че решенията могат да бъдат приложени при близки до пазара условия (в промишлен или търговски мащаб) по време на проекта или малко след неговото приключване.

Бенефициенти могат да бъдат национални или местни органи на ЕС, частни търговски организации и неправителствени организации.

Управлява се от новата Изпълнителна агенция „Климат, инфраструктура и околна среда“ в ЕК (CINEA EA)

https://cinea.ec.europa.eu/life_en?fbclid=IwAR3kosD8XD4Zz9X4uF4950uN3K1pMNDhb0D6Lh1EfMKS5bjznD8D3X50tus

Полезни връзки и контакти по програмата:

За подробна информация можете да ползвате сайта на ЕК за програмата: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/find-funding/eu-funding-programmes_en

Национално звено за контакт по програма LIFE

Националното звено за контакт се намира в Министерство на околната среда и водите

Дирекция „Координация по въпросите на ЕСимеждународното сътруднчество“, отдел „Международни програми и проекти“

Адрес : гр.офия, бул.“Княгиня Мария Луиза“ 22

Ел.поща: lifencp@moew.government.bg

интернет сайт: www.life-bulgaria.bg

Регионални звена за контакс се намират в РИОСВ – Плевен, Благоевград, Монтана, Бургас, Русе и Пловдив

LIFE

Други програми на директно управление

Европейската космическа програма

Космическата програма на ЕС е с бюджет 14,88 млрд. евро. и финансира космическата и наземната инфраструктура на „Коперник„, „Галилео“, Европейската геостационарна служба за навигационно покритие (EGNOS) и правителствената програма за спътникови комуникации (GOVSATCOM). Тя се справя с належащите обществени предизвикателства, като инвестира в модерни технологии и иновации, предоставя полезни услуги на гражданите и гарантира стратегическа автономност на ЕС и конкурентоспособност на промишлеността.

Осигурява конкурентоспособен в световен мащаб и иновативен космически сектор на ЕС, като инвестира в научни изследвания и иновации и дава възможност на предприятията да имат достъп до космически данни, и насърчава частните инвестиции за стартиращи предприятия и малки и средни предприятия

Укрепва автономността на ЕС чрез безопасен и сигурен достъп до космическото пространство, подкрепяйки икономически ефективни, надеждни и конкурентоспособни ракети носители на ЕС

Предоставя подобрена информация за местоположението и времето, подобрява навигационните сигнали, за да ги направи по-точни и надеждни; Осигурява дългосрочна наличност на сигурни и икономически ефективни услуги за спътникови комуникации

Предлага космически услуги и приложения за смартфони и автомобили, както и спасителни операции, време и синхронизация на критична инфраструктура на ЕС

Предоставя полезни данни, информация и инструменти за управление за политиките на ЕС в областта на селското стопанство, околната среда, развитието и хуманитарната помощ, енергийното или крайбрежното наблюдение, интелигентните градове, адаптирането към изменението на климата, транспорта, сигурността на границите и много други области, включително сектора на информационните технологии, културата и образованието

Проектиране, инженеринг, производство и изграждане на космическа и наземна инфраструктура;

 

Разработване на приложения за услуги;

 

Научноизследователски проекти и проучвания;

 

Иновационни дейности;

Комуникационни дейности

Космическата промишленост на ЕС, производителите, предприятията и стартиращите предприятия

Учени и представители на академичните среди и др.

Бюджетът се изпълнява главно чрез непряко управление с Агенцията на Европейския съюз за космическата програма, Европейската космическа агенция, Европейската оперативна спътникова агенция за мониторинг на метеорологичните условия, климата и околната среда от космоса и други упълномощени субекти; Малка част от бюджета се изпълнява чрез пряко управление от Комисията. Програмата предоставя финансиране под формата на безвъзмездни средства и обществени поръчки.

https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/find-funding/eu-funding-programmes_en

https://ec.europa.eu/defence-industry-space/eu-space-policy/eu-space-programme_en

Други програми

Европейски фонд за отбрана

7,95 млрд. евро

Новият Европейски фонд за отбрана ще подкрепя съвместни научноизследователски и развойни дейности в областта на отбраната и ще насърчава трансграничното сътрудничество в целия ЕС. Разработването на програмата ще гарантира участието на дружества от областта на отбраната от всякакъв мащаб, включително малки и средни предприятия и дружества със средна пазарна капитализация, в целия ЕС, като укрепва и стимулира отварянето на веригите на доставки и повишава конкурентоспособността на европейската отбранителна промишленост. Програмата ще допринесе и за предоставянето на най-съвременни и оперативно съвместими отбранителни технологии и оборудване в съответствие с нуждите на държавите членки.

Европейският фонд за отбрана ще предоставя финансиране под формата на безвъзмездни средства и финансово подпомагащи консорциуми, като се обръща специално внимание на подкрепата за революционни отбранителни технологии. Фондът беше предшестван от две пилотни програми с ограничена продължителност и бюджети: Европейската програма за промишлено развитие в областта на отбраната и подготвителното действие за научни изследвания в областта на отбраната.

Съвместни научноизследователски проекти в областта на отбраната

 

Съвместно разработване на отбранителни продукти и технологии

Промишлени консорциуми

 

Дружества от всякакъв размер, включително малки и средни предприятия и дружества със средна пазарна капитализация

 

Научноизследователски центрове и университети

Бюджетът се изпълнява чрез пряко управление и, в обосновани случаи, чрез непряко управление за конкретни действия. Фондът ще подпомага финансово консорциуми основно под формата на безвъзмездни средства.

https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/find-funding/eu-funding-programmes_en

Инициатива
„Нов Европейски Баухаус“

Инициативата „Нов европейски Баухаус“ е връзката между Европейския зелен пакт и нашите жизнени пространства. В нея се призовават европейците да си представят и да изградят заедно устойчиво и приобщаващо бъдеще, което е красиво за очите, умовете и душите.

Новият европейски Баухаус е творческо и междудисциплинарно движение. Това е платформа, насърчаваща сътрудничеството между гражданите, които искат да проектират нашите бъдещи начини на съжителство. Това е мост между науката и технологиите и изкуството и културата. Това е нов подход към намирането на иновативни решения на сложни обществени проблеми чрез съвместно творчество.

Новият европейски Баухаус ще:

събере граждани, експерти, предприятия и институции и ще улесни разговорите за начините утрешните жилищни пространства да станат физически и финансово по-достъпни

мобилизира дизайнери, архитекти, инженери, учени, студенти и творчески умове от всички дисциплини, за да преосмислят устойчивия начин на живот в Европа и извън нея

се стреми да подобри качеството на нашия живот. Инициативата ще подчертае стойността на простотата, функционалността и кръговостта на материалите, без да се прави компромис с нуждата от удобство и привлекателност в нашето ежедневие

осигури финансова подкрепа за новаторски идеи и продукти чрез ad-hoc покани за представяне на предложения и чрез координирани програми, включени в многогодишната финансова рамка

Кои програми на ЕС ще бъдат мобилизирани?

Съществуват две основни направления на публично финансиране: финансиране на равнището на ЕС и финансиране с помощта на собствените ресурси и инициативи на държавите членки.

Новият европейски Баухаус ще надгражда и мобилизира съществуващите програми на ЕС чрез първата вълна от специални покани за представяне на предложения, публикувани през 2021 г. и 2022 г. Финансирането ще бъде от програми като „Хоризонт Европа“ и нейните мисии, програмата за единния пазар или LIFE, както и Европейския фонд за регионално развитие. През 2021—2022 г. за проектите в рамките на новия европейски Баухаус ще бъдат отделени около 85 милиона евро от програмите на ЕС. Много програми на ЕС ще интегрират и новия европейски Баухаус като приоритетен елемент или елемент от контекста, без за това да е определен предварително специален бюджет. Предвиждат се и многобройни допълващи действия чрез по-общи покани и действия, в които новият европейски Баухаус ще бъде един от приоритетните елементи или елемент от контекста

Какви са основните изисквания и кой може да кандидатства за различните покани за представяне на предложения?

Съществува споделена обща цел за всички покани за представяне на предложения: подкрепа за проекти с естетически, устойчиви и приобщаващи елементи на трансформацията. Специфичните критерии за допустимост и подбор обаче зависят от всяка програма на ЕС и всяка конкретна покана. Ще бъдат отправени покани за представяне на предложения за публични органи, но и за стартиращи предприятия и инициативи на гражданите.

Цялата информация относно възможностите за финансиране, включително връзки към поканите за представяне на предложения и рамка с график към тях, е достъпна на официалния уебсайт нов европейски Баухаус.

New European Bauhaus : beautiful, sustainable, together. (europa.eu)

Реализиране (europa.eu)

Как можем да станем част от новия европейски Баухаус?

Ако някой желае да участва активно, той/тя може да прояви интерес от разрастващата се общност на официални партньори на новия европейски Баухаус и да сподели идеите си с организации, които осъществяват дейности, свързани с конкретна област на интерес.

Възможно е също така да стане официален партньор, да се включи на местно равнище и да достигне до местните организации, за да изготви предложение за проект в рамките на новия европейски Баухаус, свързан с нашите основни стълбове — устойчивост, естетика и приобщаване.

Комисията редовно публикува актуализиран бюлетин на официалния уебсайт, включително по отношение на съответните възможности за финансиране.

Кой може да кандидатства за партньор на инициативата?

Организации, асоциации, фондации и мрежи могат да кандидатстват, за да станат партньори, ако отговарят на определени условия.

Основните им дейности следва да бъдат от значение за поне едно от измеренията на инициативата „Нов европейски Баухаус“ (устойчивост, приобщаване, дизайн/естетика, ангажираност на гражданите и др.)

Кандидатите следва да имат значителен капацитет за достигане до обществеността на своето равнище (местно/национално/европейско)

Кандидатите се ангажират да подкрепят инициативата за Нов европейски Баухаус по един или повече от следните начини:

обединяване на множество специалисти и дисциплини за генерирането на идеи, които могат да бъдат споделяни свободно на уебсайта на инициативата

идентифициране на вдъхновяващи практики или концепции 

дискусии с гражданите относно очакванията за качествена трансформация на жилищните пространства и свързания с тях начин на живот.

Във формуляра за кандидатстване за партньор на инициативата, трябва да посочите дали и как отговаряте на тези условия,

Баухаус

Политика на сближаване на ЕС

В основата на политиката на сближаване за периода 2021—2027 г. продължава да стои насърчаването, от една страна, на икономическото, социалното и териториалното сближаване чрез устойчива конкурентоспособност, научни изследвания и иновации, цифров преход и целите на Европейския зелен пакт, и на Европейския стълб на социалните права, от друга.

Новото законодателство засилва подкрепата за подготвеността на здравните системи и позволява по-добре да се оползотвори потенциалът на културата и туризма, които се оказаха сериозно засегнати от неотдавнашната криза. Същевременно то предоставя подкрепа за работещите и за мерките за справяне с младежката безработица и детската бедност.

Освен това в сравнение с текущия програмен период държавите членки ще разполагат с допълнителна гъвкавост за прехвърляне на средства между фондовете във всеки един момент от програмния период. Ще бъде осигурена също така допълнителна гъвкавост, за да се създадат условия за поетапното реализиране на по-малки операции. По този начин ще се създадат повече възможности за държавите членки за завършване на операциите, които не са приключили по програмите за периода 2014-2020 г.

Политиката на сближаване вече включва и пълноценно функциониращ механизъм за реакция при кризи, така че да се осигури възможност за временни мерки за използването на средствата в отговор на извънредни и необичайни обстоятелства. Ако през идните години Съюзът бъде сполетян от следващи сътресения, този механизъм ще може да се задейства бързо. Така Комисията ще може да въвежда временни мерки за справяне с такива извънредни и необичайни обстоятелства.

С Регламента за общоприложимите разпоредби (РОР) се определят общите правила за фондовете на ЕС със споделено управление. През периода 2021—2027 г. той обхваща осем фонда: Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР); Кохезионния фонд (КФ); Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+); Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури (ЕФМДРА); Фонда за справедлив преход (ФСП); фонд „Убежище, миграция и интеграция“ (ФУМИ); Инструмента за финансова подкрепа за управлението на границите и визовата политика, както и фонд „Вътрешна сигурност“.

ЕФРР, ЕСФ+, Кохезионният фонд (и ЕФМДРА) ще подкрепят пет цели на политиката. В центъра им ще бъдат екологичният и цифровият преход, по-добре свързаната, приобщаваща и социална Европа, и Европа, която е по-близо до своите граждани. Определени са конкретни цели в областта на климата за ЕФРР (30 %) и Кохезионния фонд (37 %), заедно със специален механизъм за приспособяване, който ще спомогне за текущото наблюдение и постигането им. Освен това ФСП ще подкрепи приспособяването към прехода към неутрална по отношение на климата икономика до 2050 г., в съответствие с амбициозната цел, заложена в Европейския зелен пакт и наскоро потвърдена в европейския законодателен акт за климата.

Сближаване

Европейски фонд за регионално развитие (ЕФРР) и Кохезионен финд (КФ) 

ЕФРР има за цел да засили икономическото, териториалното и социалното сближаване в Европейския съюз чрез коригиране на дисбалансите в развитието на неговите региони.

Кохезионният фонд има за цел да бъдат намалени икономическите и социалните различия чрез инвестиции в секторите на околната среда и на трансевропейските транспортни мрежи (TEN-T) в областта на транспортната инфраструктура. Той е предназначен за държавите членки, чийто брутен национален доход (БНД) на глава от населението през периода 2015—2017 г. е бил под 90 % от средния размер за ЕС. През периода 2021—2027 г. това са България, Гърция, Естония, Кипър, Латвия, Литва, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Хърватия и Чехия.

Двата фонда ще инвестират 274 милиарда евро в регионите на ЕС (съответно 226 милиарда евро по линия на ЕФРР и 48 милиарда евро по линия на КФ). ЕФРР съсредоточава инвестициите си в няколко ключови приоритетни области на принципа на „тематичната концентрация“: иновации и научни изследвания, Програма в областта на цифровите технологии за Европа, подкрепа за малките и средните предприятия (МСП), околна среда и икономика с нулеви нетни въглеродни емисии.

Кохезионният фонд ще подкрепя екологичната инфраструктура и приоритетните проекти на ЕС в сферата на трансевропейските транспортни мрежи. Той ще обхваща и проекти за енергийна ефективност, използване на енергия от възобновяеми източници или устойчива градска мобилност, носещи явни ползи за околната среда.

ЕФРР обръща специално внимание на устойчивото градско развитие, като най-малко 8 % от ресурсите на ЕФРР са заделени за подобни многопланови действия. Наред с това, в рамките на Европейската инициатива за градовете, последните имат възможност да обединят усилията си с цел разработването на иновативни подходи за справяне с предизвикателствата, пред които са изправени те.

Новостите в сравнение с периода 2014-2020г., както следва:

Благодарение на тематичната концентрация инвестициите се насочват основно към осъществяването на приоритетите от решаващо значение, а именно: „зелена“, цифрова и иновативна Европа

Дейностите с ограничена добавена стойност за приоритетите на Съюза, като например депонирането на отпадъци или инвестирането в твърди изкопаеми горива, ще бъдат изключени от подпомагане, с изключение на ограничени случаи на дерогации, свързани с определени условия

Набляга се на подкрепата за териториите, изправени пред специфични предизвикателства от гледна точка на развитието, включващи селските райони, районите с демографски спад, засегнати от неблагоприятни природни условия, и най-отдалечените региони

Европейската инициатива за градовете ще позволи да се възприеме съгласуван подход към градските райони, като се интегрират съществуващите инструменти, предназначени за градовете и градските агломерации

Междурегионалните инвестиции в иновации ще позволят на регионите да работят съвместно за постигането на високи постижения в областта на научните изследвания и иновациите

Кохезионният фонд ще продължи да подкрепя проекти в сферата на околната среда и транспорта. Той ще обхване онези инвестиции, свързани с устойчивото развитие и енергетиката, които носят ползи за околната среда, при което ще се обръща специално внимание на енергията от възобновяеми източници

Европейско териториално сътрудничество

Interreg обхваща четири направления на сътрудничество: трансгранично (Interreg A), транснационално (Interreg B), междурегионално (Interreg C) сътрудничество и интегриране на най-отдалечените региони в непосредственото им географско обкръжение (Interreg D).

Бюджетът възлиза на 8 млрд. евро. Най-големият дял от тези средства е предназначен за трансгранично сътрудничество (72.2%), разпределението за транснационално, междурегионално сътрудничество и сътрудничество в най-отдалечените региони е съответно 18.2%, 6.1% и 3.5%. Процентът на съфинансиране за всяка програма по Interreg е до 80%, но може да достигне и до 85% за сътрудничество в най-отдалечените региони. Най-малко 60% от средствата, следва да се насочат към най-много три цели на политиката, една от които трябва бъде „по-зелената и нисковъглеродната Европа“.  Принос от 134 млн. евро за България.

За първи път специално разпределени средства ще бъдат предназначени за укрепване на сътрудничеството между най-отдалечените региони и съседните им територии, като например региона на Карибския басейн, за да се стимулира икономическият обмен с регионалните им партньори и двустранното им развитие.

Междурегионалното сътрудничество също така ще продължи да насърчава обмена на експертен опит и добри практики, както и изграждането на капацитет, чрез специален набор от програми: Interreg EuropeUrbactInteract и ESPON.

Сътрудничеството по външните граници също вече се управлява от Interreg при споделено управление, съчетаващо подкрепа от ЕФРР и от инструментите на външната политика на ЕС (Инструмента за предприсъединителна помощ — ИПП, и Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество — ИССРМС.

Interreg : European Territorial Co-operation - Regional Policy - European Commission (europa.eu)

РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2021/1059 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА от 24 юни 2021 година относно специалните разпоредби за цел „Европейско териториално сътрудничество“ (Interreg), подкрепяна от Европейския фонд за регионално развитие и инструменти за външно финансиране - Publications Office (europa.eu)

Европейски социален фонд плюс

Новият Европейски социален фонд плюс (ЕСФ+) e бъде основният фонд на ЕС за инвестиране в хората. Той e основният финансов инструмент за прилагане на Европейския стълб на социалните права с цел подкрепа на работните места и създаване на справедливо и социално приобщаващо общество. Освен това, той ще предостави така необходимите ресурси на държавите членки за възстановяване на нашите общества и икономики след кризата, свързана с COVID-19.

С бюджет от 99,3 милиарда евро (по текущи цени) за периода 2021—2027 г. държавите членки могат да използват тези парични средства за създаване на възможности за заетост и защита на заетостта, насърчаване на социалното приобщаване, борба с бедността, включително борба с бездомничеството, и въоръжаване на работещите с необходимите умения за цифровия и целения преход. Той включва също така амбициозно изискване държавите членки да инвестират в младите хора и да противодействат на детската бедност.

Регламентът за ЕСФ+ е резултат от обединяването на съществуващия Европейски социален фонд (ЕСФ), Инициативата за младежка заетост (ИМЗ), Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица (ФЕПНЛ) и Програмата за заетост и социални иновации (ЗиСИ).

ЕСФ+ инвестира в три основни области:

ефективност на пазарите на труда и равен достъп до качествени работни места

качество и достъп до образование и обучение

социално приобщаване, здравеопазване за хората в уязвимо положение и борба с бедността, по-специално детската бедност, и с бездомничеството

Във всички свои инвестиции ЕСФ+ ще насърчава хоризонталните принципи на равенство между половете, зачитане на основните права, равни възможности и недискриминация.

Финансирането по линия на ЕСФ+ ще допринесе и за изпълнението на насоките за заетостта, определени в рамките на европейския семестър, и на целите на ООН за устойчиво развитие.

ЕС ще продължи да подкрепя младежката заетост чрез ЕСФ+. Държавите членки с дял на младите хора, незаети с работа, учене или обучение, над средния за Съюза ще трябва да заделят в подкрепа на младежката заетост най-малко 12,5 % от общите си ресурси по ЕСФ+ при споделено управление. От всички останали държави членки ще се изисква да инвестират подходяща част от своите ресурси по ЕСФ+ в подкрепа на младежката заетост. Подкрепата може да включва например мерки за развитие на съответните служби по заетостта с цел насърчаване на интеграцията на младите хора на пазара на труда.

Подкрепата по ЕСФ+ се управлява основно от държавите членки, като Комисията има надзорни функции. Финансирането се осъществява чрез:

направление при споделено управление — изпълнение от страна на държавите членки в партньорство с Комисията. Средствата по направлението са около 98,5 млрд. евро за периода 2021—2027 г.

направление „Заетост и социални иновации“ (ЗиСИ) — директно управление от ЕК, с бюджет 762 млн. евро за периода 2021—2027 г.

Приносът на ЕФС+ за България е 2.625 млрд. евро.

Направлението „Заетост и социални иновации“ (ЗиСИ) е на директно управление с бюджет от 762 млн. евро. То се основава на предишната програма EaSI за периода 2014-2020 г., като е запазен акцентът върху социалното експериментиране, подкрепата за професионална мобилност и нефинансовите дейности по инструмента, свързани с предишната ос „Микрофинансиране и социално предприемачество“. ЗиСИ е съсредоточено върху следните основни приоритети:

заетост и умения

пазари на труда и мобилност на работната сила

социална закрила и активно приобщаване

условия на труд

В рамките на ЗиСИ ще се подкрепят аналитични дейности (анкети, проучвания, статистически данни, методологии, класификации, микросимулации, показатели и подкрепа за центрове за наблюдение и сравнителни анализи на европейско равнище) за насърчаване на основано на факти създаване на политики в областта на заетостта и социалната политика. Заинтересованите страни могат да се възползват от дейности за създаване на мрежи от контакти и за изграждане на капацитет по линия на ЗиСИ.

За да се преодолеят слабостите на пазара на труда и да се развие интегриран пазар на труда в ЕС, по направлението се финансират трансгранични партньорства и услуги в трансграничните региони, както и целеви схеми за трудова мобилност в целия ЕС с цел попълване на свободните работни места там, където са установени дисбаланси на пазарите на тру.

Дейностите за комуникация и разпространение на информация също са важна част от програмата, по-специално взаимното обучение чрез обмен на добри практики, иновативни подходи, партньорски оценки и сравнителни анализи, както и изготвянето на ръководства, доклади и информационни материали и медийното отразяване.

Фонд за справедлив преход (ФСП)

Фондът за справедлив преход е нов фонд в рамките на политиката на сближаване с общ бюджет от 19,2 милиарда евро, като 8,4 милиарда евро (по текущи цени) идват от многогодишната финансова рамка (МФР), а 10,8 милиарда евро — от NextGenerationEU. ФСП е ключов елемент от Европейския зелен пакт. Това е първият стълб на Механизма за справедлив преход, който има за цел да окаже подкрепа на най-засегнатите региони и отрасли по отношение на социално-икономическите разходи, произтичащи от прехода към неутрална по отношение на климата икономика. ФСП включва широк кръг от дейности, насочени главно към диверсифициране на икономиката и подпомагане на хората да се адаптират в условията на променящ се пазар на труда.

Just Transition funding sources | European Commission (europa.eu)

Съгласно националните алокации, България ще получи общо 10.157 млрд. евро по линия на политиката на сближаване, като от тях 390 млн. евро е трансфера към Механизма за свързване на Европа.

Повече информация за оперативните програми на България можете да намерите на сайта на Министерски съвет: Начало (nextgeneration.bg)

Източници за съдействие при подготовка на проекти и кандидатстване за финансиране

Порталът за малкия и средния бизнес предлага обширен раздел, посветен на информация за евентуалните възможности за финансиране от ЕС, които са на разположение на МСП: http://ec.europa.eu/small-business/finance/index_bg.htm

На портала е предоставен достъп до информация и за европейските програми в помощ на предприятията, които искат "да излязат на международната сцена": http://ec.europa.eu/small-business/most-of-market/international-business-outside-europe/index_bg.htm

Освен това, можете да се свържете с местен партньор от мрежата "Enterprise Europe Network", който може най-добре да определи дали отговаряте на условията за кандидатстване за безвъзмездни средства от ЕС, както и може да Ви свърже с бизнес партньори в ЕС и извън него.

Данните за контакт с най-близкия до Вас член на мрежата "Enterprise Europe Network" можете да намерите на адрес: https://een.ec.europa.eu/about/branches

Мрежата Europe Direct  https://europa.eu/european-union/contact_bg  разполага със стотици информационни центрове в цяла Европа.

Съдействие
bottom of page